• 18 maja, 2015 6:01

Podbrodzie o krok od sensacji, Polonus obronili puchar ZPL

Koszykarze Podbrodzia odrobili szesnastopunktową stratę, jednak tego było za mało, by w finałowym meczu o Puchar Związku Polaków na Litwie pokonać ekipę Polonus - 73:78 (40:49).

Po trzech kwartach wyglądało, że kwestia pierwszego miejsca jest rozstrzygnięta i Polonusi bez problemów po raz trzeci z rzędu zgarną trofeum. Chociaż na otwieranie szampana było za wcześnie – niesamowita gra Podbrodzia po dwóch stronach boiska pozwoliła wyjść im na prowadzenie (73:71) i przywrócić intrygę w spotkaniu. Wtedy jednak kurek się zaciął i do siebie doszli rywale. Obrońcy tytułu rzucili siedem punktów bez odpowiedzi i odetchnęli z ulgą – puchar ZPL po raz trzeci okazał się w ich rękach – 73:78.

„W czas zaktywizowaliśmy grę. Udało się odrobić straty, a nawet wyprzedzić przeciwników. Niestety w decydującym momencie drużynie zabrakło sił, a mi się nie udało trafić ważnego rzutu z dystansu” – po meczu mówił Edgar Turica, kapitan srebrnych medalistów.

Zawodnicy Podbrodzia mieli szansę na dogrywkę, a nawet na utrzymanie zwycięskiego prowadzenia. W kluczowym momencie nie wystarczyło jednak doświadczenia.

„Pod koniec meczu zabrakło mądrych decyzji i trochę szczęścia” – zauważył grający trener Paulius Kamarauskas. Polonusi zaś, chociaż odpuścili początek ostatniej kwarty, zachowali nie tylko siły, ale i zimną krew.

„Dobrze, że udało się wrócić do gry w regulaminowym czasie i zakończyć wszystko po 40 minutach. Nie wiem jak reszta chłopaków, ale ja na pewno nie dałbym rady w dogrywce” – zwierzał się środkowy Arvydas Urbanowicz. Ze zwycięstwa cieszył się również Krzysztof Narkiewicz, kierownik drużyny.

„Trzecie trofeum z rzędu zobowiązuje i w następnych latach również nie odpuścimy. Chciałbym wyrazić najserdeczniejsze podziękowania organizatorom za ten ten turniej: zawsze czujemy się tutaj dobrze i z przyjemnością wybiegamy na boisko” – podsumował szkoleniowiec złotych medalistów.

Podbrodzie: Edgar Turica 16, Gediminas Beperšč 12, Waldemar Pozlewicz 9, Robert Wainicki 7, Marek Komaiszko 7, Dainius Labanauskas 7, Saulius Kauszynis 7, Paulius Kamarauskas 6.

Polonus: Adas Praprovas 22, Arvydas Urbanowicz 20, Ernest Racewicz 13, Artur Jankowski 11, Mindaugas Pukelevičius 7, Justyn Stachowski 3, Marek Racewicz 0.

W meczu o brąz KSP pokonało Herbalife 90:83 i po raz drugi stanęło na najniższym stopniu podium. Mały Puchar ZPL zgarnęły Skojdziszki, pokonując Turgiele 62:43, a brązowe medale przypadły drużynie Teen-Team, która 95:84 pokonała Landwarów.