• 10 kwietnia, 2014 6:32

Piłkarska LM – Barcelona za burtą, Atletico w półfinale

Atletico Madryt pokonało Barcelonę 1:0 i awansowało po raz pierwszy od 40 lat do półfinału piłkarskiej Ligi Mistrzów. Tydzień temu na Camp Nou był remis 1:1.

Początek spotkania w Madrycie był szokujący dla kibiców „Dumy Katalonii”, która zamiast rzucić się do odrabiania strat (remis 0:0 dawał awans gospodarzom), broniła się dość rozpaczliwie przed naporem rywali. W pierwszych 20 minutach Atletico nie tylko strzeliło gola (w piątej minucie Koke), ale też dwukrotnie trafiło w poprzeczkę i raz w słupek.

Barcelona była bezradna. Gdy tylko przy piłce znalazł się Argentyńczyk Lionel Messi czy Andres Iniesta, od razu otaczało ich trzech, czterech graczy rywali. Goście nie byli w stanie wyjść ze składną akcją z własnej połowy.

Później gra się wyrównała, a „Barca” poważnie zagroziła bramce Belga Thibaut Courtois tylko raz – po dośrodkowaniu Brazylijczyka Daniego Alvesa głową uderzył niepilnowany w polu karnym Messi, ale pomylił się o kilka centymetrów.

W końcowych minutach pierwszej połowy doszło jeszcze do kontrowersji – w „szesnastce” gospodarzy upadł Cesc Fabregas, lekko zahaczony przez jednego z obrońców. Sędzia Howard Webb nie zakwalifikował jednak tego zagrania jako nieprzepisowe i nie podyktował rzutu karnego.

Po zmianie stron goście ruszyli do zdecydowanych ataków i Courtois miał więcej pracy, ale gole nie padły. Barcelona szybko opadła z sił i znów groźniej zaczęli atakować gospodarze, a „Blaugranę” z opresji ratował bramkarz Jose Pinto.

Katalończycy grali w czołowej czwórce sześć razy z rzędu, co jest rekordem Champions League. Nie zdołali jednak przedłużyć serii. Mogą też nabrać obaw związanych z walką o mistrzostwo Hiszpanii; prawdopodobnie o wszystkim zdecyduje bowiem spotkanie ostatniej kolejki, w którym zmierzą się właśnie z prowadzącym w tabeli Atletico, z punktem przewagi nad Barceloną i trzema nad Realem Madryt.

We wtorek awans do półfinału zapewniły sobie Real Madryt oraz Chelsea Londyn. „Królewscy” przegrali wprawdzie 0:2 z Borussią Dortmund, z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem w składzie, ale w Hiszpanii było 3:0. Chelsea również wygrała 2:0 i odrobiła straty z Paryża, gdzie uległa 1:3, a triumfowała w dwumeczu dzięki bramce zdobytej na wyjeździe.

Losowanie par półfinałowych odbędzie się w piątek o godzinie 13.00.