• 1 sierpnia, 2014 7:59

Piłkarska LE – kompromitacja Lecha w Islandii

Islandzki UMF Stjarnan pokonał w Gardabaer Lecha Poznań 1:0 (0:0) w pierwszym meczu 3. rundy eliminacyjnej piłkarskiej Ligi Europejskiej. Rewanż odbędzie się za tydzień na stadionie przy ul. Bułgarskiej.

Lech obawiał się w pierwszym meczu przede wszystkim silnego wiatru i specyficznej sztucznej nawierzchni. Także determinacji gospodarzy, którzy w islandzkiej ekstraklasie oraz w swoim debiucie w rozgrywkach Ligi Europejskiej nie przegrali od 28 września 2013 roku.

Choć w pierwszej połowie Lech grał pod wiatr, miał wyraźną przewagę. Wykonywał w tej części meczu aż osiem rzutów rożnych, a Stjarnan tylko jeden. Mimo to do przerwy wynik był bezbramkowy.

Po zmianie stron zaatakowali gospodarze. Nieporozumienie między Buricem i Marcinem Kamińskim wykorzystał Duńczyk Rolf Toft, który w 48. min dał prowadzenie Stjarnanowi. Zaskoczeni lechici potrzebowali czasu, aby odzyskać równowagę po stracie bramki. Przeważali do końca, ale nie potrafili wykorzystać żadnej ze świetnych okazji.

Spotkanie oglądał komplet widzów. Wśród nich około 100 Polaków, głównie tych, którzy mieszkają i pracują na Islandii.

To druga porażka Lecha w Lidze Europejskiej w 2014 roku. Również w wyjazdowym meczu w Tallinie poznański zespół uległ 0:1 estońskiemu Nomme Kalju.