• 11 września, 2015 7:41

Pierwsze miejsce Litwinów, Polacy z wygraną

Kolejny thriller w wykonaniu litewskich koszykarzy na mistrzostwach Europy. Tym razem potrzebowali dogrywki by pokonać w swoim ostatnim meczu w grupie D Czechy 85:81 (12:18, 15:19, 28:14, 14:18, 16:12).

Litwini przez większą część spotkania przegrywali i dopiero w 27 minucie wyszli na prowadzenie (48:46). Przewagi nie udało się jednak utrzymać do końca meczu i jedynie dogrywka wyłoniła lepszą ekipę – 85:81.

Czwarta wygrana zapewniła litewskiej reprezentacji pierwsze miejsce w grupie D i w 1/8 finału zmierzy się z Gruzją. Drugie miejsce zajęli Łotysze, trzeci fazę grupową zakończyli Czesi, a jako ostatni awansowali Belgowie.

Litwa: M.Kuzminskas 18 (7 zbiórek), M.Kalnietis 15, A.Milaknis i J.Valančiūnas (10 zbiórek) – po 13, J.Mačiulis (6 zbiórek).

Czechy: B.Schilb 18 (8 zbiórek), V.Hruban 12, T.Satoransky (9 zbiórek, 15 asyst) i P.Benda – po 11.

Ważne zwycięstwo wywalczyli również Polacy. Ostatniego dnia rundy grupowej Polacy pokonali Finlandię 78:65 (23:20, 19:21, 16:11, 20:13) i mogli spokojnie przygotowywać się do wyjazdu na drugą fazę grupową do Lille. Ale dopiero pół godziny przed udaniem na lotnisko dowiedzieli się, że ostatecznie i nieodwołalnie w 1/8 finału grają z Hiszpanią.

Biało-czerwoni, którzy już wcześniej zapewnili sobie awans do 1/8 finału, zajęli trzecie miejsce w tabeli.