• 7 lutego, 2014 19:53

Parker koszykarzem roku w Europie

Naturalizowana Hiszpanka Sancho Little oraz Francuz Tony Parker zostali wybrani najlepszą koszykarką i koszykarzem Europy w 2013 r. w głosowaniu kibiców i ekspertów dla federacji FIBA-Europe. Szóste miejsce zajął Litwin Mantas Kalnietis.

Parker, lider finalisty ligi NBA San Antonio Spurs i ekipy „Trójkolorowych”, z którą zdobył mistrzostwo Europy, pierwsze dla tego kraju, wcześniej został uznany przez dziennik „L’Equipe” najlepszym francuskim sportowcem 2013 roku.

31-letni koszykarz zdobył średnio w EuroBaskecie na Słowenii 19,0 pkt i miał 3,3 asyst. Został wybrany podczas ME najlepszym zawodnikiem (MVP) turnieju. Wyprzedził w głosowaniu Greka Vassilisa Spanoulisa i Hiszpana Marca Gasola.

Litwin Mantas Kalnietis, grający obecnie w drużynie Lokomotiv-Kuban, uplasował się na 6 pozycji.

Little poprowadziła Hiszpanki do mistrzostwa Europy we Francji i finałowej wygranej nad gospodarzem turnieju 70:69. Zdobywała średnio 18,4 pkt i miała 11,1 zbiórek. W głosowaniu wyprzedziła rodaczkę Albę Torrens oraz Francuzkę Sandrine Gruda.

Na końcową klasyfikację w plebiscycie złożyły się głosy kibiców (najwięcej otrzymała Turczynka Birsel Vardarli 24 044 oraz Chorwat Bojan Bogdanovic 28 370) oraz typy ekspertów, którzy najbardziej docenili Parkera i Lyttle.