Niesamowita pogoń Litwinów – Słowenia pokonana!

We czwartek dobiegła końca faza grupowa mistrzostw świata w Hiszpanii. W ostatnim meczu grupy D reprezentacja Litwy w dramatycznym spotkaniu pokonała Słowenię 67:64 (22:24, 14:20, 19:18, 12:2).

Dzięki temu zwycięstwu Litwa wywalczyła 1 miejsce w grupie, a Słoweńcy zostali na 2. pozycji. To oznacza, że w ćwierćfinale czeka na nich ewentualny pojedynek ze Stanami Zjednoczonymi.

Litwini z USA najwcześniej mogą się spotkać dopiero w półfinale, a w 1/8 finału ich rywalami będzie kadra Nowej Zelandii, która w grupie C uplasowała się na 4 pozycji. Słowenia zagra z Dominikaną, Australia z Turcją, a Meksyk z USA.

Pod koniec trzeciej kwarty Słowenia prowadziła 11 punktami (62:51), lecz Litwini nie dali za wygraną i po dwóch przejętych piłkach przez Jonasa Mačiulisa nabrali wiatru w żagle.

Przez ostatnie 11 minut Litwa rzuciła 16 punktów (rywale tylko 2) i w ciągu 10 min. 15 sek. nie przepuściła ani jednego celnego rzutu do swego kosza. Co prawda w ostatniej chwili Miha Zupan mógł wyrównać, jednak jego rzut z dystansu chybił celu.

Litwa: Jonas Valančiūnas 12, Dariusz Ławrynowicz 11 (8 zbiórek), Martynas Pocius 7, Adas Juškevičius, Renaldas Seibutis i Paulius Jankūnas po 6, Donatas Motiejūnas i Krzysztof Ławrynowicz po 5, Jonas Mačiulis 4, Simas Jasaitis 3, Šarūnas Vasiliauskas 2 punkty.

Słowenia: Domen Lorbek 14, Miha Zupan 13, Goran Dragić 12, Zoran Dragić 10, Alen Omić 7 punktów (8 zbiórek), Urosz Slokar 5, Jure Balażić 3 punkty.