PAP zw.lt

NHL: Sharks zmniejszyli straty w wielkim finale

Gol w 13. minucie dogrywki Fina Joonasa Donskoia zapewnił hokeistom San Jose Sharks pierwsze zwycięstwo nad Pittsburgh Penguins w finale zmagań o Puchar Stanleya. "Rekiny" wygrały 3:2, ale w serii play off to "Pingwiny" prowadzą 2-1.

„Graliśmy dobrze, chyba najlepiej dotychczas w finale, stworzyliśmy sporo szans podbramkowych i zasłużenie zwyciężyliśmy” – ocenił spotkanie Donskoi. 25-letni Fin, który asystował również przy trafieniu Joela Warda na 2:2 w w 49. minucie, zapewnił hokeistom Sharks historyczną wygraną w wielkim finale, do którego dotarli po raz pierwszy.

Dwie asysty odnotował z kolei Joe Thornton, który chwalił atmosferę stworzoną przez 17 562 kibiców na trybunach SAP Center.

„Nasi fani oszaleli. Wszyscy mieliśmy gęsią skórkę” – przyznał kapitan miejscowych.

Gospodarze dwukrotnie musieli odrabiać straty, gdyż w pierwszej tercji – po strzale Bena Lovejoya, a później w drugiej – po golu Szweda Patrica Hornqvista, to Penguins prowadzili 1:0 i 2:1.

Bramkarz Sharks Martin Jones obronił 40 strzałów rywali. „Musieliśmy dziś wygrać. Przy 0:3 w finale bylibyśmy w tragicznej sytuacji” – zauważył Jones.

Litewski hokeista Dainius Zubrus, broniący barw Sharks w trzecim pojedynku, spotkanie rozpoczął w pierwszej piątce, na lodzie spędził 9 minut.

W historii NHL tylko jeden zespół sięgnął po główne trofeum przegrywając w decydującej rywalizacji 0-3.

„A teraz jest 1-2 i w poniedziałek mamy kolejny mecz na własnym lodowisku” – podsumował Thornton.