PAP zw.lt

NHL: Pierwsza przegrana drużyny Zubrusa w wielkim finale

Hokeiści Pittsburgh Penguins wygrali u siebie z San Jose Sharks 3:2 w pierwszym meczu finałowym o Puchar Stanleya w lidze NHL. Decydującą bramkę zdobył pod koniec meczu Nick Bonino.

„Pingwiny” prowadziły po pierwszej tercji 2:0, ale w drugiej odsłonie rywale zdołali wyrównać. Gdy wyglądało na to, że konieczna będzie dogrywka, dwie i pół minuty przed końcową syreną Bonino wykorzystał precyzyjne podanie od Krisa Letanga i posłał krążek do siatki nad rękawicą bramkarza Martina Jonesa

Jedną z bramek dla rywali zdobył 36-letni Patrick Marleau, który spędził w ekipie „Rekinów” połowę swojego życia, a w wielkim finale o Puchar Stanleya zagrał po raz pierwszy w karierze. To trafienie nie przyniosło jednak ostatecznie pożytku.

Litewski hokeista Dainius Zubrus na lodzie spędził 10 minut, wykonał dwa strzały na bramkę, jeden blok a także otrzymał 2 karne minuty.

Od 1939 roku, kiedy wprowadzono obowiązujący do dziś format rywalizacji do czterech zwycięstw, w 78 procent przypadków po trofeum sięgał zespół, który wygrał pierwszy mecz. Kolejny odbędzie się w środę w San Jose.