NBA – rekordowy Motiejūnas, wysoka porażka Wizards

Trzynaste zwycięstwo w tym sezonie NBA zanotowali koszykarze Toronto Raptors. Prowadzenie przez Jonasa Valančiūnasa Raptorsi pokonali Atlantę Hawks 126:115.

Litwin mecz rozpoczął w podstawowej piątce i na parkiecie spędził 24 minuty. W tym czasie rzucił 11 punktów, zebrał 7 piłek, raz blokował i dwa razy faulował rywali. 27 punktów zwycięzcom zdobył DeMar DeRozan, Louis Williams i Greivis Vasquez dorzucili odpowiednio 22 i 21 „oczka”. W barwach przegranych wyróżniał się Jeff Teague (24 pkt i 12 asyst).

Raptorsi są absolutnymi liderami konferencji Wschodniej – wygrali 11 z 12 ostatnich meczów, a z Memphis Grizzlies dzielą pierwszą pozycję w całej lidze. Drużyna z Toronto notuje również najlepszy start w dwudziestoletniej historii klubu.

Niedługo po tym, jak rekordowy mecz zanotował Valančiunas, najlepszy mecz w NBA w karierze rozegrał Donatas Motiejūnas. Houston Rockets, bez kontuzjowanych Dwighta Howard’, Terrence’a Jonesa i Patricka Beverleya, wygrali na własnym terenie z Sacramento Kings 102:89. To trzecie ich zwycięstwo z rzędu.

D-Mo kolejny mecz rozpoczął w podstawowym składzie i tym razem nie zawiódł. Litwin rzucił 21 punktów, zebrał 6, przejął 3 piłki i 3 razy asystował. Wtórowali mu James Harden (26 pkt, 8 asyst) i Isaiah Canaan (24 pkt).

Marcin Gortat zdobył 12 punktów i miał dwie zbiórki, a jego Washington Wizards przegrali w środę w Cleveland z zespołem Cavaliers 87:113. To druga z rzędu i najwyższa w sezonie koszykarskiej ligi NBA porażka drużyny ze stolicy.

„Kawalerzyści” z nawiązką zrewanżowali się ekipie trenera Randy’ego Wittmana za porażkę 78:91 w Waszyngtonie sprzed pięciu dni. Wówczas „Czarodzieje” rozegrali jedno z najlepszych spotkań w bieżących rozgrywkach, teraz w niczym nie przypominali tamtej walecznej i skutecznej drużyny. Szczególnie zaimponował LeBron James, który był bliski uzyskania tzw. triple-double. Czterokrotny zdobywca tytułu MVP rozgrywek w 36 minut uzyskał 29 pkt, 10 zb., osiem asyst i trzy przechwyty.