PAP zw.lt

NBA: przebudzenie Dinozaurów, triple-double Rubio

Po pięciu niepowodzeniach otrząsnęli się Toronto Raptors. DeMar DeRozan rzucił najlepsze w sezonie 35 punktów, a Raptors dali sobie radę z Filadelfią 76ers 114:103.

Jonas Valančiūnas spotkanie rozpoczął w podstawowym składzie, jednak nie był zbyt skuteczny. Rzucił 5 punktów i zebrał 5 piłek. Lou Williams dołożył – 21, Patrick Patterson – 15, a Gravis Vasquez 12 punktów.

Toronto Raptors przerwali serię pięciu porażek, mimo że wolne na ten wieczór dostała największa gwiazda drużyny Kyle Lowry.

Czołowy zespół koszykarskiej ligi NBA Golden State Warriors na zakończenie serii sześciu wyjazdowych spotkań przegrał z Brooklyn Nets 108:110. Na cztery minuty przed końcem meczu Warriors przegrywali 10 punktami (96:106), ale dzięki znakomitej dyspozycji Stephena Curry’ego, który od tego momentu trafił czterokrotnie z dystansu (w ostatniej kwarcie zdobył 18 ze swoich 26 pkt), doprowadzili w końcówce do remisu 108:108.

Steph był niesamowity w ostatnich minutach. Facet, który nic nie zrobił w pierwszej połowie i miał kłopoty z faulami, nagle zagrał tak, jakby nie miał w nogach tego meczu ani poprzednich. Po prostu eksplodował. Dał nam szansę na zwycięstwo” – powiedział trener Golden State Steve Kerr.

Ostatnie słowo tym razem należało jednak do gospodarzy. Na 1,1 s przed końcową syreną piłka trafiła do Jarretta Jacka, byłego gracza „Wojowników”, który zdobył zwycięskie punkty. Curry, który mimo starań nie przypilnował go w tej akcji, już nie zdążył odpowiedzieć.

Nets wygrali pierwszy mecz na własnym parkiecie od 6 lutego. Najwięcej punktów zdobyli dla nich Brook Lopez – 26 i Deron Williams – 22. Dla pokonanych Australijczyk Andrew Bogut dorzucił 16.

W hali Target Center w Minneapolis hiszpański rozgrywający Ricky Rubio uzyskał 18 pkt, 12 zbiórek i 11 asyst, notując czwarte tzw. triple-double w karierze, ale „Leśne Wilki” przegrały z LA Clippers 105:110. Decydowała czwarta kwarta (18:24), w której gospodarze trafili tylko jeden z 14 rzutów z gry, pozostałą zdobycz uzyskując z wolnych.

W zwycięskim zespole wyróżnili się Chris Paul – 26 pkt i 14 asyst, J.J. Redick – 18 i DeAndre Jordan – 12 i 18 zbiórek. W ekipie gospodarzy, w której zabrakło kontuzjowanych Kevina Martina i czarnogórskiego środkowego Nikoli Pekovica, najlepszym strzelcem był Gary Neal – 19. Andrew Wiggins dodał 18.

Ważne zwycięstwo odnieśli w poniedziałek Dallas Mavericks – wygrywając z New Orleans Pelicans 102:93 przerwali na pięciu serię zwycięstw rywali, najdłuższą w ostatnich czterech latach. Monta Ellis zdobył dla zespołu z Teksasu 20 pkt, Rajon Rondo – 19 i Richard Jefferson – 16, a dla pokonanych Norris Cole – 19, Eric Gordon – 18 i Tyreke Evans – 17.

Mavericks zajmują szóste miejsce w Konferencji Zachodniej (40-22), „Pelikany”, walczący o pierwszy awans do play off od 2011 roku, spadli na dziewiątą lokatę (32-28), która już nie zapewnia przedłużenia sezonu.