PAP zw.lt

NBA: Gortat i Valančiūnas bliscy double-double

Marcin Gortat zdobył osiem punktów i miał tyle samo zbiórek, a jego Washington Wizards w środowym meczu koszykarskiej ligi NBA przegrali na wyjeździe z Chicago Bulls 104:109. Litwin Jonas Valančiūnas zaliczył 14 punktów i 7 zbiórek, a Toronto Raptors zwyciężyli z Minnesota Timberwolves 114:105.

Polski środkowy, który w ośmiu poprzednich spotkaniach zdobywał co najmniej 10 punktów, tym razem nie przekroczył tej granicy. W początkowej fazie meczu był mało aktywny w ataku, w pierwszej kwarcie nie oddał ani jednego rzutu na kosz rywali. W sumie przebywał na parkiecie 27 minut, trafił cztery z siedmiu prób z gry, zebrał po cztery piłki w obronie i ataku, zanotował blok i trzy faule. Porażka Wizards nieco zmniejszyła ich szanse awansu do fazy play-off.

Reprezentant litewskiej kadry narodowej był nieco skuteczniejszy od Polaka. Valančiūnas z powodu fauli na parkiecie spędził tylko 19 minut, lecz zdążył uzbierać 14 punktów (6/11 rzutów za dwa 2/2 rzutów wolnych), zanotował także 7 zbiórek oraz jedną asystę.

Ekipa z Kanady zdobywając 9 zwycięstwo z kolei na parkiecie domowym, powtórzyła rekord klubu.

W kolejnym meczu zwycięstwo odnieśli koszykarze Golden State Warriors. Obrońcy tytułu na wyjeździe pokonali Miami Heat 118:112. To był 127. mecz z rzędu, w którym Stephen Curry trafił rzut za trzy punkty. Tym samym wyrównał rekord Kyle’a Korvera.

Rozgrywający „Wojowników” celną próbą z dystansu popisał się już w 78. sekundzie, a w całym meczu zza łuku trafił sześciokrotnie. Najbardziej wartościowy zawodnik (MVP) poprzedniego sezonu spotkanie zakończył z dorobkiem 42 punktów.

„Wojownicy” z bilansem 51 zwycięstw i pięciu porażek są najlepsi w lidze.

Drugie miejsce w Konferencji Zachodniej zajmują koszykarze San Antonio Spurs (48-9). „Ostrogi” na wyjeździe pokonały Sacramento Kings 108:92. Najlepszy na parkiecie był Francuz Tony Parker, który dla zwycięzców zdobył 25 pkt.

Jak za najlepszych lat zagrał Dirk Nowitzki. 37-letni Niemiec zdobył 33 pkt, ale jego Dallas Mavericks uległo u siebie ekipie Oklahoma City Thunder 103:116. Dla gości po 24 punkty zdobyli Kevin Durant i Russell Westbrook, który miał także 13 asyst.

Niespodziewanej porażki doznała natomiast inna czołowa drużyna Konferencji Zachodniej – Los Angeles Clippers, która we własnej hali uległa Denver Nuggets 81:87. Oba zespoły miały duże problemy ze skutecznością – gospodarze trafili tylko 35,3 proc. rzutów z gry, a Nuggets 37,8.

Na wschodzie prowadzi ekipa Cleveland Cavaliers (41-15). Drużyna ze stanu Ohio w środę pokonała u siebie Charlotte Hornets 114:103. Prym w jej szeregach wiedli LeBron James i Kyrie Irving. Obaj zdobyli po 23 pkt.