MŚ w Lahti: Kraft znów poza zasięgiem, Żyła wywalczył medal dla Polski

Piotr Żyła wywalczył brązowy medal mistrzostw świata podczas konkursu na dużej skoczni w Lahti. Po raz drugi w Finlandii wygrał Austriak Stefan Kraft.

Polscy skoczkowie do Lahti jechali z dużymi nadziejami na medale. Na normalnej skoczni ta sztuka im się nie udała. Mistrzem świata został Austriak Stefan Kraft, który obecnie wydaje się być poza zasięgiem rywali. Drugie miejsce zajął Niemiec Andreas Wellinger, a trzecie jego rodak Markus Eisenbichler. Najlepszy z Polaków Kamil Stoch uplasował się na czwartej pozycji.

Biało-czerwoni tym bardziej ostrzyli sobie zęby na rywalizację na dużej skoczni, a wśród kandydatów do krążków znów wymieniało się m.in. Stocha i Macieja Kota.

Po pierwszej serii Stoch znowu zajmował czwarte miejsce, ze stratą 2,9 pkt do liderującego Krafta. Piąty był Dawid Kubacki, szósty Piotr Żyła, a Kot dwunasty. Ten ostatni poprawił się w drugiej próbie i zawody skończył na szóstym miejscu. Żyła w drugiej serii oddał najdłuższy skok dnia. Polak poleciał aż 131 metrów i mógł realnie myśleć o medalu. Tym bardziej, że skaczący po nim Kubacki i Stoch mieli nieco gorsze próby niż za pierwszym razem. Stoch ostatecznie zajął miejsce tuż za Kotem, a Kubacki za Stochem.

Żyła był liderem, a do końca pozostawało trzech skoczków. Po skoku Norwega Andreasa Stjernena (129 metrów), który dość niespodziewanie zajmował trzecie miejsce, stało się jasne, że Żyła będzie medalistą mistrzostw świata.

W sobotę ostatnia szansa na medale. Wtedy odbędzie się konkurs drużynowy. I z tej perspektywy ważna informacja jest taka, że w czwartek zespołowo Polacy okazali się najlepsi, wyprzedzając o 6,1 pkt Norwegię i aż o 53,3 pkt Niemcy.

Brąz Żyły jest 27. medalem polskich sportowców w historii ich występów na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym.

Urodzony w Cieszynie Żyła wcześniej w tym sezonie zajął drugie miejsce, za Stochem, w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni. W mistrzostwach świata na podium stawał dwukrotnie – na najniższym stopniu z kolegami z drużyny we włoskim Val di Fiemme w 2013 roku i w szwedzkim Falun dwa lata później.