• 10 sierpnia, 2014 19:19

MŚ w kajakarstwie – trzy niedzielne medale Polek, Litwini 5.

Aurimas Lankas i Edvinas Ramanauskas zajęli piątek miejsce w rywalizacji spirntu na 200 m na mistrzostwach świata w kajakarstwie, które odbywają się w Moskwie.

Litewska załoga dystans pokonała w ciągu 31,083 sek. i wyprzedziła ekipy z Rosji, Polski, Argentyny i Węgier. Wygrali Serbowie Nebojsza Grujić i Marko Novaković. Na podium stanęli jeszcze Niemcy i Francuzi.

Polskie kajakarki zdobyły w niedzielę w Moskwie trzy medale mistrzostw świata: Marta Walczykiewicz – srebrny w K-1 na dystansie 200 m, Karolina Naja i Beata Mikołajczyk – brązowy w K-2 na 500 m, oraz sztafeta K-1 na 200 m – złoty.

Polki w sztafecie startowały w składzie: Naja (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), Edyta Dzieniszewska (Sparta Augustów), Walczykiewicz (KTK Kalisz) i Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań). W ostatnim, 246. wyścigu zawodów wyprzedziły o ponad sekundę drużynę Rosji oraz o blisko dwie sekundy Białorusinki.

W sobotę Naja, Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz), Walczykiewicz i Dzieniszewska zdobyły srebro w K-4 na 500 m. Polska ekipa wywalczyła w Moskwie w sumie cztery medale – złoty, dwa srebrne i brązowy, w tym trzy w konkurencjach olimpijskich: K-4 500, K-1 200 i K-2 500 kobiet. W programie igrzysk nie ma wyścigów sztafet.

27-letnia Walczykiewicz po raz czwarty w karierze sięgnęła po srebro w sprincie. Podobnie jak w 2011 roku w Szegedzie i rok temu w Duisburgu, wyprzedziła ją tylko Nowozelandka Lisa Carrington (mistrzyni olimpijska z Londyn). Natomiast pięć lat temu w kanadyjskim Dartmouth kaliszanka przegrała tylko z Węgierką Natasą Janics.

Powtórnie na podium na olimpijskim torze Kryłackoje stanęły też Naja i Mikołajczyk. Tym razem zajęły trzecie miejsce w K-2 na 500 m. Triumfowały Węgierki Gabriella Szabo i Tamara Csipes, przed serbskimi siostrami Nikoliną i Oliverą Moldovan.