interia.pl

MŚ w hokeju: Szwecja – Dania 5-2, Słowacja – Francja 5-1

Faworyci - Szwedzi i Słowacy musieli odrabiać straty, ale odnieśli zwycięstwa w wieczornych meczach mistrzostw świata w hokeju w Rosji. "Trzy Korony" pokonały Danię 5-2 (grupa A), a nasi południowi sąsiedzi wygrali z Francją 5-1 (grupa B).

Duńczycy po zwycięstwie 3-0 z Norwegią długo prowadzili ze Szwedami, ale ostatecznie górą było doświadczenie faworytów.

Duńczycy nie rozpoczęli najlepiej. Nie minęła minuta, a Stefan Lassen został odesłany na ławkę kary. Szwedom nie udało się wykorzystać okazji, a najgroźniejszą okazję wypracowali, gdy siły na lodzie już się wyrównały – Robert Rosen trafił w słupek.

Po chwili „Trzy Korony” ponownie grały w przewadze, ale i tym razem Sebastian Dahm nie dał się pokonać. Z kolei gdy Duńczycy stanęli przed szansą gry w pięciu na czterech, wystarczyło im zaledwie 9 sekund, aby zdobyć gola. Wygrali wznowienie w tercji rywali, Nikolaj Ehlers strzelił z niebieskiej, a krążek odbił się od Madsa Christensena i zmylił bramkarza.

Duńczycy lepiej rozpoczęli drugą tercję i choć zmarnowali okres gry w przewadze, to w 26. minucie po kapitalnym rajdzie Ehlersa okazję miał Lars Eller, jednak Viktor Fasth uratował Szwedów.
Faworyci długo nie mogli oddać celnego strzału, ale w końcu złamali opór. W odstępie niespełna półtorej minuty strzelili dwa gole w połowie drugiej tercji, a gdy w końcówce Jesper B. Jensen otrzymał podwójną karę za zdzielenie rywala kijem w zęby, Szwedzi zdobyli kolejne dwie bramki (najpierw grając 5 na 3, a później 5 na 4).

Także w przewadze padł gol na 5-1. Gustav Nyquist odebrał krążek rywalowi w tercji ataku i w sytuacji sam na sam pokonał Dahma. Szwedzi byli już myślami w szatni, gdy sześć sekund przed końcem Jensen skutecznie sfinalizował kontrę Duńczyków i ustalił wynik na 2-5.