MŚ w hokeju: historyczna wygrana litewskiej reprezentacji

Litewska kadra narodowa w hokeju w piątek wywalczyła historyczne zwycięstwo pokonując Ukrainę 2:1 (0:0, 0:1, 2:0). Litwini zachowali szansę na tytuł najlepszej drużyny dywizji IB oraz awans na wyższy szczebel rozgrywek.

Było to pierwsze zwycięstwo z sześciu możliwych dla litewskiej reprezentacji w pojedynku z Ukrainą.

Pierwsza bramka w spotkaniu padła dopiero w drugiej odsłonie. Golem popisał się przedstawiciel reprezentacji Ukrainy Jurij Petrangovski (36:07 min.).

Litwini „odwdzięczyli się” rywalom na początku ostatniej części spotkania. Hokeiści wykorzystali przewagę ilościową, a bramkę strzelił Ugnius Čižas (42:22 min.). Ostateczny wynik spotkania, w 51 minucie pojedynku, ustalił Donatas Kumeliauskas. Pewna defensywa Litwinów w ostatnie 10 minut pojedynku nie pozwoliła wyrównać rezultatu ukraińskiej ekipie.

„Emocje nas przepełniają. Udało nam się rehabilitować po druzgocącej przegranej z Wielką Brytanią (8:0). Jutro rozegramy ważny pojedynek z reprezentacją Chorwacji, po nim zobaczymy na jakim miejscu ostatecznie się uplasujemy”- powiedział Ugnius Čižas.

Po tym zwycięstwie litewska reprezentacja z 9 punktami zajmuje drugie miejsce w tabeli. Jeżeli w dzisiejszym pojedynku Litwini pokonają Chorwację, a Ukraina zwycięży z Wielką Brytanią, to Litwa triumfuje w turnieju i zdobędzie awans do I dywizji grupy A.

Tabela IB dywizja
(numer, Państwo, zwycięstwa, zwyc. po dogrywce, poraż. po dogrywce, porażki, stosunek bramek, punkty)
1. Didžioji Britanija 4 3 1 0 0 22:5 11
2. Lietuva 4 3 0 0 1 14:12 9
3. Ukraina 4 3 0 0 1 18:5 9
4. Kroatija 3 1 0 0 2 14:13 3
5. Estija 3 0 0 1 2 6:18 1
6. Rumunija 4 0 0 0 4 8:29 0