PAP zw.lt

MŚ w biathlonie: Lesser złotym medalistą, Kaukėnas na końcu

Niemiec Erik Lesser został mistrzem świata w biathlonowym biegu na dochodzenie na 12,5 km. W Kontiolahti srebrny medal wywalczył Rosjanin Anton Szipulin, a brąz - Norweg Tarjei Boe. Tomas Kaukėnas był 56.

24-letni Tomas Kaukėnas zanotował pięć rund karnych i do zwycięzcy stracił 5 min. 36,3 sek.

Lesser był w sobotnim sprincie piąty i do biegu na dochodzenie przystępował z 30-sekundową stratą do najlepszego w sobotę młodszego z braci Boe – Johannesa Thingnesa. Niemiec strzelał jednak bezbłędnie, jako jedyny w stawce, dzięki czemu dotarł do mety pierwszy, z przewagą 17 s nad Szipulinem, wiceliderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, i 18,7 s nad Tarjei Boe, który zdobył trzeci brąz w tej imprezie. Wcześniej na najniższym stopniu podium stanął w sprincie oraz w sztafecie mieszanej, w której pobiegł m.in. z młodszym bratem.

Lesser dotychczas nigdy nie wygrał jeszcze zawodów Pucharu Świata, jest to także jego pierwszy w karierze medal MŚ w konkurencji indywidualnej. Z kolei Szipulin ma już pięć – trzy srebrne i dwa brązowe.

Rosjanin był w sprincie 18. i miał ponad minutę straty do triumfatora. O awansie na drugie miejsce przesądził tylko jeden błąd na strzelnicy – większość konkurentów miała co najmniej dwa.

Bez medalu pozostaje siódmy w niedzielę lider PŚ Francuz Martin Fourcade. Piąte miejsce zajął najbardziej utytułowany zawodnik w historii tej dyscypliny Norweg Ole Einar Bjoerndalen.

Jedynym Polakiem w stawce był Pływaczyk, który miał 58. numer startowy, a zawody ukończył na ostatnim miejscu.