MŚ siatkarzy – Polacy po ośmiu latach zagrają w finale

Polscy siatkarze awansowali do finału mistrzostw świata. W półfinale pokonali w katowickim Spodku Niemców 3:1 (26:24, 28:26, 23:25, 25:21).

Biało-Czerwoni w półfinałowym pojedynku z Niemcami stanowili zgrany kolektyw, a jak bardzo równe było to spotkanie, pokazują poszczególne statystyki. Dość powiedzieć, że o wyniku pierwszego seta zadecydowała różnica w błędach własnych, bo pozostałe statystyki były identyczne. Biało-Czerwoni oddali przeciwnikom dziewięć „oczek”, a rywale nam jedenaście. Drugi set to przede wszystkim skuteczna gra Polaków na kontrach, a w trzeciej partii, którą wygrali Niemcy, zadecydowały błędy własne. W czwartym, ostatnim secie Polacy nie mieli sobie równych przede wszystkim, w bloku (5 punktowych zastawień, tylko w tej części gry).

Dla Niemców był to 12 mecz w Spodku podczas mistrzostw. Polacy „debiutowali” w tym miejscu, bo wcześniej rozgrywali swoje pojedynki w Warszawie (otwarcie z Serbią na Stadionie Narodowym), Wrocławiu i Łodzi.

Zagra w nim w niedzielę w Katowicach z Brazylią, która pokonała wcześniej Francję 3:2 (25:18, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12). Z „Canarinhos” o złoto walczyli także osiem lat temu. Wówczas podopieczni Bernardo Rezende okazali się zbyt silni i gładko wygrali z biało-czerwonymi 3:0. Uczestnikami tamtego meczu w Japonii było trzech obecnych kadrowiczów Paweł Zagumny, Michał Winiarski i Mariusz Wlazły.

Wcześniej Polacy zagrali jeszcze tylko raz w finale mundialu. Dokładnie 40 lat temu pokonali w nim ZSRR 3:1.