MŚ siatkarzy – Brazylia, Rosja i Bułgaria pewne awansu

Brazylijscy siatkarze pokonali Finlandię 3:0 w meczu grupy B i zagwarantowali sobie występ w 2. rundzie mistrzostw świata. Awansu pewni są już też w grupie C Rosjanie i Bułgarzy. Przygotowujący się sobotniego spotkania Polacy trenowali za zamkniętymi drzwiami.

Polacy już dzień wcześniej zapewnili sobie awans do drugiej fazy imprezy. W piątek przepustkę wywalczyli broniący tytułu Brazylijczycy, mistrzowie olimpijscy z Londynu Rosjanie i brązowi medaliści mundialu z 2006 roku Bułgarzy.

„Canarinhos” nie mieli łatwego zadania. Podczas ich wieczornego meczu katowicki Spodek wypełniony był sympatykami Finów, na co zwrócił później uwagę trener zespołu z Ameryki Południowej Bernardo Rezende.

„Gratulacje należą się fińskim siatkarzom i kibicom. Dostałem SMS-a od kolegi z pytaniem, czy przypadkiem nie gramy w Helsinkach. Spodek jeśli nie jest biało–czerwony, to jest biało – niebieski” – zaznaczył.

Dość zaskakująco zaczęło się w Gdańsku spotkanie Rosjan z Meksykanami. Występująca w rezerwowym składzie „Sborna” przez półtora seta miała duże problemy z rozstrzyganiem akcji na swoją korzyść. Ostatecznie pokonała jednak ambitnie walczących rywali 3:1. Determinacja tych ostatnich była tym większa, że chcieli uniknąć niechlubnego rekordu. W żadnych z czterech poprzednich startów w MŚ nie przegrali pierwszych trzech pojedynków.

W rozegranym wcześniej spotkaniu Bułgarzy wygrali z Chinami 3:0. Podopieczni trenera Płamena Konstantinowa we wtorek niespodziewanie ulegli Kanadyjczykom 2:3 (wcześniej wygrali z Meksykiem 3:0).

Podobnie jak w przypadku Rosjan niespodziewanie dopiero w czterech setach wygrali w piątek w Katowicach z Tunezją Niemcy.

Pierwsze zwycięstwo w rozgrywanych w Polsce MŚ odnieśli tego dnia Kubańczycy. Odmłodzona ekipa wicemistrzów globu wygrała w grupie B z Koreą Południową 3:1.

W innym meczu grupy C zaś Kanada wygrała z Egiptem bez straty seta. Przegrani – tak jak Tunezyjczycy – zaliczyli szóstą z kolei porażkę w MŚ i wyrównali tym samym swój niechlubny rekord.

W sobotę rozgrywane będą mecze czwartej kolejki we wszystkich czterech grupach. Pojedynek biało-czerwonych z Kamerunem rozpocznie się o godz. 21.25.