• 1 lutego, 2015 20:05

MŚ piłkarzy ręcznych: Polacy zdobyli brązowy medal

Polscy piłkarze ręczni zdobyli brązowy mistrzostw świata w Katarze. W meczu o trzecie miejsce wygrali w Lusajl po dogrywce z broniącą tytułu Hiszpanią 29:28 (24:24, 13:13).

Fot/ PAP/EPA / Srdjan Suki

Polacy początek mieli bardzo dobry. Obrona była szczelna i często przechwytywała podania rywali. W efekcie po sześciu minutach prowadzili 3:0 i wtedy o czas poprosił hiszpański szkoleniowiec Manuel Cadenas.

Hiszpańska defensywa zaczęła się spisywać coraz lepiej i w rezultacie w 23. min doszło do pierwszego w tym meczu remisu 11:11. Obu stronom w końcówce tej odsłony z trudem przychodziło zaliczenie kolejnego trafienia i do przerwy było 13:13. Niepokoiło jednak kilka naprawdę w szkolny sposób straconych piłek przez Polaków, którzy kilkakrotnie po prostu je gubili. Gdyby nie to – wynik mógł być znacznie bardziej korzystny.

Drugą połowę od zdobycia gola rozpoczęli przeciwnicy, wychodząc po raz pierwszy na prowadzenie. Gra toczyła się bramka za bramkę, a obaj bramkarze prezentowali dobrą formę. Zrobił się wybitnie wyrównany mecz, a o wygranej mogły zadecydować niuanse i odrobina szczęścia. Dalej na boisku toczyła się zażarta walka. Wreszcie w 56. min. kontaktowy gol Szyby i było już tylko 21:22. Mistrzowie świata z 2013 roku odpowiedzieli trafieniem, a w dodatku na karę musiał iść doskonale dotąd spisujący się Szyba. Do końca pozostały trzy minuty.

Polacy wycofali w tej sytuacji bramkarza, co przyniosło efekt w postaci bramki Krajewskiego (22:23). Szyba, gdy wrócił na boisko, zdobył natychmiast gola na 23:24. Do końca pozostała niecała minuta, a rywale byli w posiadaniu piłki. Nie oddawali jej, a czas uciekał. Wreszcie musieli rzucić, ale Szmal był górą. Pozostało 25 sekund na rozegranie akcji. Na trybunach wzmógł się tumult. Niemal w ostatniej chwili udany rzut Szyby doprowadził do dogrywki (24:24). To była już jego ósma bramka w tym meczu i powoli stawał się bohaterem pojedynku.

Dogrywka rozpoczęła się od bramki Michała Daszka. Oba zespołu wiele potu zostawiły na boisku i ciekawe było, kto zachowa więcej sił w tym wyrównany i stojącym na wysokim poziomie spotkaniu. Bramkę dołożył Syprzak i pierwsza część dogrywki zakończyła się remisem 26:26.

Druga część dogrywki od udanej interwenci zaczął Szmal. W odpowiedzi udany rzut wykonał Michał Jurecki. Polacy jak lwy bronili dostępu do swojej bramki, ale Hiszpanie jednak znaleźli sposób, aby zaliczyć kolejne trafienie. Teraz każda udana akcja mogła zadecydować o sukcesie. Udało się Syprzakowi, który uwolnił się spod opieki obrońców. Rywale jednak znów wyrównali. Do końca pozostała minuta. I ponownie doskonałe podanie otrzymał Syprzak, które zamienił na gola. Hiszpanie mieli piłkę i bardzo mało czasu. Sekundy dzieliły od brązowego medalu. Polska obrona wytrzymała napór i medal stał się faktem – 29:28.