MŚ koszykarzy – Litwa rozgromiła Koreę i zagra w 1/8 finału

Litewska reprezentacja w koszykówce we środę rozegrała przedostatni mecz w fazie grupowej mistrzostw świata w Hiszpanii i wywalczyła awans do 1/8 finału. Jej łupem padli Koreańczycy - 79:49 (17:19, 22:10, 18:4, 22:16).

Równa walka trwała równo 10 minut, bowiem już w drugiej kwarcie Litwini pokazali Koreańczykom ich miejsce w szeregu. Prowadzeni przez Adasa Juškevičiausa, Donatasa Motiejūnasa i Jonasa Valančiūnasa sukcesywnie zwiększali przewagę, aż osiągnęła pułap 30 punktów.

Ciekawe, że litewska reprezentacja przez 40 minut nie rzuciła ani jednego rzutu wolnego – to, oczywiście, jest anty-rekord rozgrywek.

Przed ostatnim spotkaniem w grupie D Litwa zapewniła sobie minimum 3 miejsce, co oznacza, że w 1/8 finału nie spotka się z liderem grupy C. Na to miejsce pretenduje kadra Stanów Zjednoczonych.

Ostatnim rywalem Litwinów będzie drużyna Słowenii, która dotychczas nie doznała porażki. W razie zwycięstwa więcej niż 9 punktami, Litwa może nawet wygrać grupę. Jeśli przegrają, podopieczni Jonasa Kazlauskasa zostaną na 3. miejscu – po Australii i Słowenii.

Litwa: Adas Juškevičius 20, Donatas Motiejūnas 18 (7 zbiórek, 5 asyst), Jonas Valančiūnas 12 (8 zbiórek), Šarūnas Vasiliauskas 7, Martynas Pocius 6, Renaldas Seibutis 5, Paulius Jankūnas 4 punkty.

Korea Południowa: Taejong Moon 15, Jongkiyu Kim 12, Sekeun Oh 6 punktów.