MŚ koszykarzy – Francuzi sprawili niespodziankę w ćwierćfinale

Mistrzowie Europy Francuzi sprawili niespodziankę mistrzostw świata, pokonując w 1/4 finału gospodarzy turnieju Hiszpanów 65:52.

W ciągu 12 miesięcy „Trójkolorowi” po raz drugi okazali się lepsi od Hiszpanów – we wrześniu 2013 r. w półfinale EuroBasketu wygrali po dogrywce 75:72. W Madrycie Francuzi zdeklasowali gospodarzy w walce pod tablicami 50:28.

Do sukcesu poprowadzili zespół trenera Vincenta Colleta mistrz NBA Boris Diaw – 15 pkt i pięć zbiórek, 25-letni rozgrywający Thomas Huertel – 13 pkt (z czego siedem w czwartej kwarcie) i cztery asysty oraz środkowy Utah Jazz Rudy Gobert, który miał 13 zbiórek i pięć punktów. „Trójkolorowi” grają bez lidera, mistrza NBA Tony Parkera.

O medale rywalizować będą także obrońca tytułu USA, Litwa i Serbia. Amerykanie, Litwini i Serbowie grali w półfinałach także cztery lata temu w Stambule.

W ćwierćfinałach tylko jedno spotkanie dostarczyło emocji – ostatni mecz tej fazy. Hiszpanie w najsilniejszym składzie nie byli w stanie pokonać Francuzów, który zwycięstwo zawdzięczają znakomitej grze w czwartej kwarcie, wygranej 23:9.

Koszykarze USA odnieśli siódmą wygraną z rzędu. Amerykanie, choć przyjechali na mundial bez największych gwiazd, m.in. LeBrona Jamesa, Kevina Duranta, Chrisa Paula, Carmelo Anthony’ego, w 1/4 finału wygrali ze Słoweńcami różnicą 43 punktów.

Półfinał, w którym Amerykanie zmierzą się z Litwinami, to powtórka sprzed czterech lat ze Stambułu. Wówczas zawodnicy z NBA, którzy teraz także są faworytami, wygrali 89:74. W drugiej parze Francja zmierzy się z Serbią.

Nadspodziewane łatwe zwycięstwo w ćwierćfinale odnieśli Serbowie, którzy rozgromili Brazylijczyków 84:56. W fazie grupowej koszykarze z Ameryki Płd. pokonali bałkańskich rywali 81:73.