MŚ koszykarzy – Amerykanie znieśli Słoweńców z parkietu

Zespół USA pokonał Słowenię 119:76 (29:22, 20:20, 37:22, 33:12) w Barcelonie i jako drugi awansował do półfinału mistrzostw świata koszykarzy. Było to siódme z rzędu zwycięstwo zawodników NBA w Hiszpanii. W czwartek rywalem obrońców tytułu będą Litwini.

Tylko przez dwie kwarty Słoweńcy toczyli wyrównaną walkę z faworytami. Po 20 minutach koszykarze USA prowadzili 49:42, ale drugą połowę wygrali 70:34. Zawodnicy NBA zdeklasowali rywali z Bałkanów pod tablicami 54:38.

Do sukcesu poprowadzili Amerykanów skrzydłowy Denver Nuggets Kenneth Faried, który miał 14 pkt i 10 zbiórek oraz gracz New Orleans Hornets Pelicans Anthony Davis – 13 pkt i 11 zbiórek. Najskuteczniejszym w ekipie trenera Mike’a Krzyzewskiego był Klay Thompson (Golden State Warriors), który uzyskał 20 pkt.

W meczu towarzyskim trzy dni przed rozpoczęciem MŚ Amerykanie pokonali Słoweńców w Las Palmas 101:71.

Cztery lata temu w Stambule, także w półfinale mundialu, koszykarze USA pokonali Litwinów 89:74.

USA: Klay Thompson 20, Kenneth Faried 14, James Harden 14, Anthony Davis 13, Derrick Rose 12, Kyrie Irving 12, DeMarcus Cousins 9, Rudy Gay 7, DeMar DeRozan 6, Stephen Curry 6, Mason Plumlee 4, Andre Drummond 2.

Słowenia: Goran Dragic 13, Domen Lorbek 12, Zoran Dragic 11, Jure Balazic 9, Klemen Prepelic 9, Uros Slokar 7, Edo Muric 6, Alen Omic 4, Jaka Klobucar 3, Miha Zupan 2.