• 16 czerwca, 2014 6:48

MŚ 2014 – premiera goal-line, wspaniały gol Messiego

Premiera technologii goal-line, dramatyczna końcówka meczu Szwajcarii z Ekwadorem oraz wspaniała bramka Lionela Messiego w spotkaniu z Bośnią i Hercegowiną - to najważniejsze wydarzenia czwartego dnia piłkarskiego mundialu w Brazylii.

Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata sędzia skorzystał z technologii, która rozwiewa wątpliwości, czy piłka przekroczyła linię bramkową. Stało się to na stadionie w Porto Alegre w 48. minucie meczu Francji z Hondurasem, a gol padł po… samobójczym trafieniu bramkarza drużyny z Ameryki Środkowej Noela Valladaresa. Nie zdążył on cofnąć ręki i musnął piłkę odbitą od słupka po strzale Karima Benzemy. Brazylijski arbiter Sandro Ricci otrzymał sygnał potwierdzający zdobycie bramki na swoim zegarku.

W tym momencie „Trójkolorowi” prowadzili 2:0 i na dodatek grali z przewagą zawodnika. Tuż przed przerwą sędzia podyktował dla nich rzut karny, przy okazji upominając Wilsona Palaciosa drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartką. „Jedenastkę” wykorzystał bohater spotkania Benzema. Napastnik Realu Madryt ustalił też wynik, strzelając w 72. minucie trzeciego gola.

Przed meczem nie odegrano hymnów obu krajów z powodu awarii technicznej.

Francuzi objęli prowadzenie w grupie E, w której rywalizować będą także ze Szwajcarią i Ekwadorem. Rozegrany wcześniej w Brasilii mecz tych drużyn miał niezwykle dramatyczną końcówkę. Zwyciężyli Szwajcarzy 2:1, a bramkę na wagę trzech punktów zdobył w ostatnich sekundach doliczonego czasu gry Haris Seferovic. Chwilę wcześniej szansę mieli Ekwadorczycy, jednak stracili piłkę i nie potrafili zatrzymać kontrataku rywali.

W ostatnim niedzielnym meczu Argentyna pokonała jedynego debiutanta wśród uczestników mistrzostw świata – Bośnię i Hercegowinę 2:1. Mecz, rozgrywany na zmodernizowanej Maracanie w Rio de Janeiro, nie był wielkim widowiskiem, ale zapamiętana zostanie akcja Messiego z 65. minuty. Piłkarz Barcelony popisał się szybkim rajdem, wymienił piłkę z Gonzalo Higuainem, minął dwóch rywali i precyzyjnym strzałem nie dał szans bramkarzowi rywali.

Drugi mecz grupy F, pomiędzy Iranem i Nigerią, zaplanowano na poniedziałek.

W każdym z dotychczas rozegranych 11 spotkań padły bramki. Nie odnotowano też ani jednego remisu.

Bohaterami mundialu są piłkarze, ale także kibice. Na przykład… architekt z Walencji Jacobo Rios-Capape, który chyba jako jeden z nielicznych Hiszpanów może cieszyć się z piątkowej klęski swojego zespołu 1:5 z Holandią w grupie B. Na jednej ze stacji benzynowych wypełnił kupon, w którym prawidłowo wytypował wynik spotkania, za co otrzymał w nagrodę bon promocyjny na paliwo o wartości… 100 tysięcy euro.

„Wynik obstawiłem na zasadzie żartu, przecież nie wierzyłem, że przegramy” – powiedział Rios-Capape, który jest także sędzią piłkarskim w ligach amatorskich.