• 1 lipca, 2014 7:14

MŚ 2014 – Niemcy grają dalej, ale nie było tak łatwo

Piłkarze Niemiec pokonali Algierię 2:1 i w ćwierćfinale mistrzostw świata zagrają z Francją. Zwycięstwo kosztowało ich jednak mnóstwo sił. Wszystkie bramki padły w dogrywce.

To był pierwszy w historii futbolu triumf Niemiec nad Algierią. Poprzednie dwa spotkania wygrały „Lisy Pustyni”, m.in. w 1982 roku podczas mundialu w Hiszpanii 2:1.

W poniedziałek w Porto Alegre piłkarze Algierii też pokazali się z dobrej strony. Niemcy przez 90 minut nie potrafili pokonać świetnie spisującego się bramkarza Raisa Mbolhiego. Starał się Thomas Mueller, który stanął przed szansą m.in. w 80. minucie. Jego strzał głową obronił jednak Mbolhi. Dwie minuty później Mueller miał kolejną okazję – tym razem kopnął niecelnie.

Algierczycy nie ograniczali się tylko do obrony. Raz na jakiś czas wyprowadzali groźne kontrataki, po których swoją klasę pokazywał Manuel Neuer. Golkiper Bayernu Monachium często wcielał się w rolę… ostatniego obrońcy, ratując swój zespół dalekimi wybiegami z bramki.

Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W 92. minucie po dośrodkowaniu z lewej strony Muellera gola w sprytny i efektowny sposób zdobył Andre Schuerrle. Przewaga Niemców rosła, a jej efektem była bramka Mesuta Oezila w 120. minucie.

Waleczni Algierczycy nie poddali się nawet w tak trudnej sytuacji. Już chwilę później zmniejszyli straty (Abdelmoumen Djabou), ale nie zdołali wyrównać.