• 20 czerwca, 2014 21:36

MŚ 2014 – Kostaryka pierwsza awansowała z „grupy śmierci”

Kostaryka pokonała Włochy 1:0 i zapewniła sobie awans do 1/8 finału. Piłkarze z tego kraju w mistrzostwach świata grają dopiero po raz czwarty. W tym momencie wyrównali swoje najlepsze osiągnięcie. W 1990 roku podczas włoskiego mundialu wyszli z grupy razem z Brazylią, kosztem Szkocji i Szwecji. W 1/8 finału ulegli jednak Czechosłowacji 1:4.

Przez pierwsze 40 minut piątkowego spotkania na boisku niewiele się działo. Podopieczni Jorge Luis Pinto odważniej zaatakowali i efekt przyniosło to już w 44 minucie. Świetnym dośrodkowaniem popisał się były piłkarz Wisły Kraków Junior Diaz, a bramkarza Gianluigiego Buffona pokonał głową zamykający akcję Brian Ruiz. Piłka po jego strzale odbiła się jeszcze od poprzeczki.

Po przerwie Włosi dłużej utrzymywali się przy piłce, ale praktycznie nie stworzyli sobie nawet jednej dogodnej okazji do zdobycia gola. W 53. minucie z rzutu wolnego Navasa próbował zaskoczyć Andrea Pirlo, ale bramkarz popisał się skuteczną interwencją.

Wynik tego spotkania oznacza, że szans na awans nie ma już Anglia. O tym, która drużyna obok Kostaryki wyjdzie jeszcze z grupy D zadecyduje wtorkowy mecz Włochy – Urugwaj. Piłkarzom z Półwyspu Apenińskiego do osiągnięcia celu wystarcza remis, „Urusi” muszą wygrać.