• 14 lipca, 2014 6:17

MŚ 2014 – Goetze zbawcą Niemiec, Weltmeister po raz czwarty

Piłkarze Niemiec po raz czwarty w historii zdobyli mistrzostwo świata. Na legendarnej Maracanie w Rio de Janeiro pokonali po dogrywce Argentyńczyków 1:0. Bramkę zdobył w 113. minucie rezerwowy Mario Goetze.

W finale, który był dość emocjonującym widowiskiem, ale nie stał na najwyższym poziomie, na gola 74 738 kibiców, czekało do 113. minuty gry. Wtedy po akcji dwóch rezerwowych – Andre Schuerrle i Mario Goetzego – ten drugi strzałem z woleja w długi róg zdobył bramkę na wagę tytułu. Było to 171. trafienie w tym turnieju, dzięki czemu wyrównany został rekord z mundialu we Francji w 1998 roku.

Dziesięć minut po tej bramce włoski sędzia Nicola Rizzoli zakończył spotkanie i euforia zapanowała wśród niemieckich piłkarzy, sztabu kadry i kibiców. Po chwili na honorową trybunę zostali zaproszeni zdobywcy nagród indywidualnych – najlepszym zawodnikiem turnieju w Brazylii został uznany kapitan Argentyny Lionel Messi, który otrzymał Złotą Piłkę FIFA. Najlepszym bramkarzem wybrano Manuela Neuera i jemu przypadła Złota Rękawica.

Nie było na finale najskuteczniejszym strzelca MŚ – Kolumbijczyka Jamesa Rodrigueza, który w pięciu spotkaniach zdobył sześć goli, lecz jego drużyna odpadła w ćwierćfinale.

Po chwili oczekiwania szef FIFA Joseph Blatter i prezydent Brazylii Dilma Rousseff przekazali kapitanowi Niemców Philippowi Lahmowi Puchar Świata, najcenniejsze piłkarskie trofeum. Wykonana z 18-karatowego złota statuetka mierzy 36 centymetrów i waży nieco ponad sześć kilogramów.

Wcześniej Niemcy odebrali gratulacje od kibicujących im kanclerz Angeli Merkel oraz prezydenta kraju Joachima Gaucka. Wśród honorowych gości finału był też Władimir Putin, prezydent Rosji, która zorganizuje kolejny mundial – w 2018 roku.

Zespół z Europy 11. raz wywalczył Puchar Świata. Natomiast po raz pierwszy triumfował na kontynencie amerykańskim.