• 26 czerwca, 2014 6:02

MŚ 2014 – dominacja Europejczyków w grupie E

Piłkarze Francji i Szwajcarii zakwalifikowali się w ostatnich meczach we środę do 1/8 finału mistrzostw świata. W meczu grupy E Helwetów z Hondurasem (3:0) trzy bramki zdobył Xherdan Shaqiri.

Zawodnik Bayernu Monachium okazał się bohaterem Szwajcarów, którzy potrzebowali nie tylko zwycięstwa w amazońskim Manaus, ale również potknięcia Ekwadoru w spotkaniu z Francją. Shaqiri trafił do bramki Hondurasu w 6., 31. i 71. minucie. Przy dwóch golach asystował inny piłkarz z Bundesligi Josip Drmic (przechodzi z FC Nuernberg do Bayeru Leverkusen). To 50. hat-trick w historii mistrzostw świata.

Przy takim wyniku Szwajcarów mógł wyprzedzić Ekwador, ale pod warunkiem zwycięstwa 2:0 nad „Trójkolorowymi”, którym z kolei do awansu z pierwszego miejsca w grupie E wystarczył remis (ewentualnie dość niska porażka). W meczu na Maracanie w Rio de Janeiro gole nie padły. Więcej okazji stworzyli grający w częściowo rezerwowym składzie Francuzi – z pierwszego zabrakło m.in. trzech podstawowych dotąd obrońców oraz Mathieu Valbueny i Oliviera Girouda.

Kilkakrotnie bliski zdobycia gola był autor trzech trafień na mundialu Karim Benzema, ale tym razem miał duże problemy ze skutecznością. Niemal za każdym razem trafiał prosto w bramkarza Ekwadorczyków. Podopieczni kolumbijskiego trenera Reinaldo Ruedy musieli od 50. minuty grać w dziesiątkę, po czerwonej kartce dla najbardziej znanego w ich ekipie Antonio Valencii.

Porażka Ekwadoru oznacza, że przedstawiciele Ameryki Południowej nie przeszli pierwszej rundy w komplecie. W czołowej „16” imprezy znalazło się ostatecznie pięć ekip z tego kontynentu – Brazylia, Kolumbia, Chile, Urugwaj i Argentyna.