• 25 czerwca, 2014 6:02

MŚ 2014 – bogowie dają awans Grecji, trzecie zwycięstwo Kolumbii

Piłkarze Urugwaju i Grecji wywalczyli we wtorek awans do 1/8 finału mundialu w Brazylii. "Urusi" pokonali Włochów 1:0, a Grecy wygrali z Wybrzeżem Kości Słoniowej 2:1, decydującą bramkę zdobywając z rzutu karnego w doliczonym czasie gry.

W 1/8 finału w sobotę Urugwaj zagra z Kolumbią, a dzień później Grecja z Kostaryką.

Kolumbijczycy potwierdzili dominację w grupie C. Po zwycięstwach nad Grecją (3:0) i WKS (2:1) tym razem rozbili Japonię 4:1. Do wyjątkowego wydarzenia doszło w 85. minucie. Wtedy na boisko wszedł rezerwowy bramkarz Kolumbii Faryd Mondragon i stał się najstarszym piłkarzem w historii, który zagrał na mundialu. 21 czerwca skończył 43 lata.

Dużo emocji było w spotkaniu Grecja – WKS. Drużynie z Afryki do awansu praktycznie wystarczał remis, a mistrzowie Europy z 2004 roku musieli wygrać. Grekom tuż przed przerwą prowadzenie dał Andreas Samaris. W 74. minucie wyrównał Wilfried Bony i wydawało się, że cel osiągną piłkarze WKS.

W przedłużonym czasie gry losy rywalizacji po raz kolejny się odwróciły. Giovanni Sio sfaulował w polu karnym Georgiosa Samarasa i sędzia podyktował rzut karny. Strzelał sam poszkodowany i po chwili utonął w objęciach kolegów z drużyny.

W trzecim występie na mundialu Grecy po raz pierwszy wyszli z grupy.