• 2 lipca, 2014 7:19

MŚ 2014 – Belgia przerywa amerykański sen

Belgia uzupełniła stawkę ćwierćfinalistów piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii. W ostatnim meczu 1/8 finału po dogrywce pokonała USA 2:1.

Belgowie po bezbramkowych 90 minutach w dogrywce okazali się lepsi od Amerykanów, wygrywając 2:1. Miejsce w czołowej ósemce to największy sukces tej drużyny od 1986 roku, kiedy w Meksyku zajęła czwartą pozycję.

Pojedynek w Salvadorze miało zupełnie inny przebieg niż pierwszy wtorkowe spotkanie. Choć na gole kibice czekali do dogrywki, to emocji było mnóstwo także w regulaminowym czasie. „Czerwone Diabły” zaprezentowały najładniejszy futbol w tym turnieju, ale długo przeszkodą nie do pokonania był dla nich bramkarz Tim Howard.

Sposób na niego znalazł dopiero w 93. minucie Kevin De Bruyne, a w 107. na 2:0 podwyższył Romelu Lukaku. Po dwóch minutach kontaktowego gola uzyskał Julian Green i choć podopieczni trenera Juergena Klinsmanna do końca atakowali, a na przedpolu dobrze spisującego się Thibaut Courtois kilka razy porządnie się zakotłowało, to wynik już się nie zmienił.

Toczony w szybkim tempie, pełen składnych akcji, strzałów i interwencji bramkarzy mecz był jednym z najciekawszych widowisk w brazylijskim mundialu.

Dwie dogrywki we wtorek sprawiły, że aż w pięciu z ośmiu potyczek pierwszej 1/8 finału rozstrzygnięcie nastąpiło w dodatkowym czasie gry lub w rzutach karnych. To rekord tej fazy mundialu, która pojawiła się w 1986 roku. Cztery lata później we Włoszech konieczne były cztery dogrywki.

Belgia i Argentyna utworzą ostatnią parę 1/4 finału. Pozostałe to: Brazylia i Kolumbia, Niemcy i Francja oraz Holandia i Kostaryka. W czołowej ósemce znaleźli się wyłącznie zwycięzcy grup. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy w historii.

Ćwierćfinałowy zostaną rozegrane w piątek i sobotę. Środa i czwartek będą dniami wolnymi.