• 21 czerwca, 2014 9:14

MŚ 2014 – Francja gromi, pierwszy gol Hondurasu

Piłkarze Kostaryki zapewnili sobie awans do 1/8 finału mistrzostw świata, pokonując niespodziewanie w Recife Włochów 1:0. Taki wynik oznacza pożegnanie z turniejem Anglików. Blisko celu są Francuzi, którzy w Salvadorze wygrali ze Szwajcarami 5:2. W ostatnim piątkowym meczu Ekwador pokonał w Kurytybie Honduras 2:1.

W grupie E pierwsze miejsce jest praktycznie zarezerwowane dla Francji. Po dwóch meczach „Trójkolorowi” mają komplet punktów i bilans bramkowy 8-2. W piątek pewnie pokonali Szwajcarów 5:2, prowadząc nawet 5:0. W ostatnich minutach, nieco rozluźnieni, pozwolili sobie wbić dwa gole.

W końcówce meczu doszło do niecodziennej sytuacji, po której – na krótko – ucieszyli się kibice z Francji. W czwartej minucie doliczonego czasu Karim Benzema popisał się ładnym trafieniem pod poprzeczkę z ok. 18 metrów, ale dosłownie chwilę wcześniej sędzia odgwizdał koniec meczu i bramka dla „Trójkolorowych” nie została uznana.

W drugim pojedynku tej grupy Ekwador wygrał z Hondurasem 2:1 po brutalnym i chaotycznym pojedynku. Dwa gole dla drużyny z Ameryki Południowej zdobył Enner Valencia, a jedynego dla Hondurasu – były piłkarz GKS Bełchatów Carlo Costly.

Przy okazji Costly przerwał trwającą 511 minut bezbramkową passę Hondurasu w mistrzostwach świata. Poprzedni gol reprezentacja tego kraju strzeliła w… 1982 roku. Do pobicia niechlubnego rekordu Boliwii zabrakło Hondurasowi sześciu minut.

Faza grupowa osiągnęła dopiero półmetek, ale coraz więcej mówi się już o finale. W piątek doradca prezydenta Rosji do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow potwierdził, że Władimir Putin obejrzy na słynnej Maracanie w Rio de Janeiro mecz zaplanowany na 13 lipca.

Jak dodał, ma to związek z organizacją przez Rosję kolejnych mistrzostw świata – w 2018 roku. „Zostanie nam przekazana pałeczka przez naszych brazylijskich kolegów” – powiedział Uszakow.