• 19 czerwca, 2014 7:31

MŚ 2014 – awans Holandii i Chile, obrońcy tytułu za burtą

Piłkarze Holandii i Chile zapewnili sobie po drugiej kolejce awans do 1/8 finału mistrzostw świata w Brazylii. Sensacją jest postawa broniących tytułu Hiszpanów, którzy po dwóch porażkach nie zdołają wyjść z grupy B. Odpadły już także Australia i Kamerun.

Drugie w tym dniu na murawę słynnej Maracany w Rio de Janeiro wyszły jedenastki Hiszpanii i Chile. Obrońcy tytułu zdawali sobie sprawę, że porażka wyeliminuje ich z turnieju, ale nie zdołali zapobiec swojemu nieszczęściu. Przegrali 0:2.

Bramki dla Chilijczyków zdobyli już w pierwszej połowie Eduardo Vargas i Charles Aranguiz. W obu przypadkach nie popisała się defensywa Hiszpanów, pozwalająca rywalom na dojście do dogodnych okazji.

Po dwóch kolejkach Chile i Holandia mają po sześć punktów. Hiszpania i Australia, które w ostatniej kolejce zagrają ze sobą, pozostają bez punktów.

Po raz piąty, a drugi z rzędu, obrońca tytułu odpadł już w pierwszej fazie kolejnego turnieju o mistrzostwo świata. Podczas poprzedniego mundialu – na boiskach RPA – rozczarowali triumfatorzy z 2006 roku Włosi, którzy zajęli ostatnie miejsce w grupie, z dorobkiem dwóch punktów.

Jako ostatni w środę czasu lokalnego wybiegli na boisko w Manaus, w sercu amazońskiej dżungli, piłkarze Chorwacji i Kamerunu, którzy przegrali swoje pierwsze mecze.

Mecz zakończył się efektownym zwycięstwem drużyny Niko Kovaca 4:0 (1:0). Dwie bramki zdobył wracający po zawieszeniu za czerwoną kartkę Mario Mandzukic, a po jednej Ivica Olic i Ivan Perisic. Kameruńczycy od 40. minuty grali w dziesiątkę (Alex Song został wykluczony za uderzenie w plecy rywala).

W środę chwile emocji przeżyli także… dziennikarze, gdy liczna grupa chilijskich kibiców wdarła się do centrum prasowego w Rio de Janeiro przed meczem z Hiszpanią.

Fani, prawdopodobnie bez biletów, szukali możliwości dostania się na stadion. Przedarli się przez bramki kontroli bezpieczeństwa, uszkodzili szybę w drzwiach i wpadli do pomieszczenia, w którym przebywali dziennikarze. Po pewnym czasie do akcji wkroczyła policja.