• 10 lipca, 2014 7:25

MŚ 2014 – Argentyna w finale po meczu bez bramek

Piłkarze Argentyny po raz piąty zagrają w finale MŚ. W Sao Paulo, po bezbramkowych 90 minutach i dogrywce, wygrali z Holandią w rzutach karnych 4-2. W niedzielę ich rywalem - podobnie jak w 1986 i 1990 roku - będą Niemcy, podbudowani efektownym 7:1 z Brazylią.

Przez większość spotkania w Sao Paulo nie działo się nic ciekawego. Argentyńczycy skupili się na defensywie, a Holendrzy nie potrafili znaleźć sposobu na ich szczelną obroną. Skutecznie pilnowani (często przez dwóch-trzech rywali) byli czołowi gracze obu zespołów – Lionel Messi i Arjen Robben.

Brakowało składnych akcji i strzałów. Nic dziwnego, że najmniej pracy mieli bramkarze. Zadania piłkarzom nie ułatwiał również padający deszcz.

Pierwszą naprawdę groźną sytuację kibice, którzy niektóre zagrania i akcje kwitowali gwizdami, zobaczyli dopiero w… 90. minucie, gdy na pole karne Argentyńczyków wbiegł Robben, po akcji z Wesleyem Sneijderem, ale nie zdołał oddać strzału.

Na początku dogrywki trener „Oranje” Louis van Gaal dokonał ostatniej zmiany, Klaas Jan Huntelaar wszedł w miejsce Robina van Persiego. To oznaczało, że nie powtórzy się scenariusz z ćwierćfinałowego meczu z Kostaryką, gdy tuż przed serią rzutów karnych selekcjoner Holendrów wymienił bramkarzy. W miejsce Jaspera Cillessena został wówczas wprowadzony Tim Krul i obronił dwie „jedenastki”.

Tym razem do końca pozostał Cillessen, który nie obronił żadnego strzału rywali. Tymczasem Argentyńczyk Sergio Romero zatrzymał uderzenia Rona Vlaara i Sneijdera.

Spotkanie zostało poprzedzone minutą ciszy, a „Albicelestes” zagrali z czarnymi opaskami dla uczczenia pamięci zmarłego w poniedziałek w Madrycie legendarnego zawodnika, urodzonego w Argentynie Alfredo di Stefano, który w 1957 i 1959 roku otrzymał „Złotą Piłkę”.