• 27 czerwca, 2014 7:24

MŚ 2014 – algierska niespodzianka, Rosja odpadła z turnieju

Algieria po remisie z Rosją 1:1 awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata. Obok odpadnięcia kilku piłkarskich potęg, to największa niespodzianka fazy grupowej turnieju w Brazylii. Belgia minimalnie pokonała Koreę Płd. 1:0.

Algieria po raz czwarty występuje w MŚ, ale w 1982, 1986 i 2010 roku zakończyła udział na pierwszej rundzie. Teraz już na inaugurację była bliska sukcesu, długo prowadziła z Belgią, ale ostatecznie skończyło się 1:2. W drugim spotkaniu wygrała 4:2 z Koreą Płd., co sprawiło, że remis ze „Sborną” gwarantował jej miejsce wśród 16 najlepszych drużyn globu.

Mecz nie zaczął się po myśli „Lisów Pustyni”, gdyż w szóstej minucie straciły bramkę po strzale głową Aleksandra Kokorina. Po godzinie gry w ten sam sposób wyrównał Islam Slimani. Taki wynik utrzymał się do końcowego gwizdka sędziego, a zawodnicy bośniackiego trenera Vahida Halilhodzica byli co najmniej równorzędnymi rywalami dla ekipy rosyjskiej, która kończy mundial bez zwycięstwa.

Wcześniej Algierczycy najbliżej awansu do drugiej rundy MŚ byli 32 lata temu, ale – w zgodnej opinii – zostali ofiarami ułożenia się drużyn RFN i Austrii. Zwycięstwo Niemców 1:0 sprawiło, że z grupy wyszły obie jedenastki europejskie, właśnie kosztem drużyny arabskiej.

W poniedziałek w Porto Alegre Algierczycy staną przed szansą ukarania Niemców za dawne winy, choć wtedy w Hiszpanii sensacyjnie pokonali ich 2:1.

W drugim pojedynku grupy H Belgia pokonała Koreą Płd. 1:0. Gola na wagę trzeciej wygranej w turnieju zdobył w 77. minucie obrońca Jan Vertonghen. Od 45. minuty ekipa trenera Marka Wilmotsa grała w „10” po czerwonej kartce, jaką został ukarany Steven Defour.

„Czerwone Diabły”, choć wystąpiły w dość przemeblowanym składzie, dołączyły do Holandii, Kolumbii i Argentyny, czyli drużyn, które odniosły komplet trzech zwycięstw.