• 23 kwietnia, 2017 19:03

Maraton w Londynie: Keitany pobiła rekord świata, Litwinka najlepsza wśród przedstawicielek Europy

Mary Keitany pobiła rekord świata w maratonie kobiet, pokonując w Londynie trasę 42 km 195 m w czasie 2:17.01. Kenijka poprawiła o 41 sekund wynik Brytyjki Pauli Radcliffe, uzyskany również w stolicy Wielkiej Brytanii w 2005 roku. Z kolei reprezentantka Litwy Diana Lobačevskė zajęła 12 miejsce.

Do Radcliffe wciąż jednak należy najlepszy rezultat – 2:15.25, osiągnięty w Londynie w 2003 roku, ale w jednoczesnej rywalizacji z mężczyznami. IAAF uznaje dwa rekordy świata w maratonie kobiet: w biegu wyłącznie z ich udziałem oraz tzw. open, czyli w biegu mieszanym.

Świetny rezultat pokazała reprezentantka Litwy Diana Lobačevskė, która maraton pokonała z czasem 2 h 28 min. 48 s, uplasowała się na 12 miejscu i była najszybsza wśród wszystkich przedstawicielek Europy.

35-letnia Keitany w maratonie londyńskim zwyciężyła po raz trzeci, powtarzając sukces z lat 2011-12. W niedzielę wyprzedziła o 55 sekund trzykrotną złotą medalistkę olimpijską Etiopkę Tirunesh Dibabę. Trzecie miejsce, już z dużą stratą, zajęła kolejna Etiopka Aselefech Mergia – 2:23.08.