LKL: Žalgiris zwycięzcą sezonu zasadniczego. Wilnianie padli w Prenach

Wileński Lietuvos rytas na wyjeździe przegrał z Vytatutas Preny- Birsztany (80:77) w ramach rozgrywek LKL. Z kolei kowieński Žalgiris zwycięstwem z Nevėžis Kiejdany 95:73 zatwierdził za sobą tytuł mistrza sezonu zasadniczego.

Wygrana Vytautasa nie była ogromną niespodzianką dla wszystkich. Na faworytę pojedynku bukmacherzy typowali Vytautasa, poza tym starcia w Prenach nigdy niebyły łatwe dla Wilnian.

Od pierwszych minut spotkania drużyny prowadziły równą grę. Jednak pod koniec pierwszej kwarty wicemistrzowie Litwy byli skuteczniejsi (15:22). W drugiej odsłonie koszykarzom Vytautasa udało się zlikwidować przewagę rywali 35:35.

Po dużej przerwie gospodarzom udało się zwiększyć bieg gry, wilnianie z kolei zetknęli się z problemami w ataku oraz defensywie. Wykorzystując taki spadek rytasa, Preny zgromadzili 14 punktową przewagę- 56:42. Chociaż wilnianie próbowali jeszcze zmienić bieg gry, Vytautas nie pozwolił na całkowitą likwidację przewagi i celebrował zwycięstwo 80:77.

Z dorobkiem 25 zwycięstw i 7 przegranych wileński Lietuvos rytas plasuje się na 2 pozycji tabeli, Vytautas zaś z 19 wygranymi i 14 porażkami jest tuż na rytasem.

Vytautas: Sergej Zagreba 13 (5 zbiórek), Šarūnas Vasiliauskas 12, Tauras Jogėlas 11, Vaidas Čepukaitis (5 zbiórek) i Dainius Šalenga po 10.

Lietuvos rytas: Artūras Jomantas 17 (7 zbiórek), Deividas Gailius 14 (7 zbiórek), Adas Juškevičius i Artūras Gudaitis (10 zbiórek) po 10.

Mistrzowie Litwy 30 zwycięstwo osiągnęli dość łatwo. Kiejdany zostały zdruzgotani przez Žalgiris 95:73 (20:14, 27:17, 25:22, 23:20). Pojedynek z Kiejdanami był świetną rozgrzewką przed sobotnim starciem w którym mistrzowie Litwy podejmą Lietuvos rytas.

Žalgiris: Kasparas Vecvagaras 17, Ianas Vougioukas 12, Jerome Randle 11, Lukas Lekavičius 10, Martynas Sajus 9 (8 zbiórek).

Nevėžis: Mindaugas Kupšas 18 (5 zbiórek, 5 asyst), Aleksandr Kolčenko i Taylor King po 13, Ernestas Ežerskis 11, Vaidotas Volkus 10 punktów.

Do końca sezonu zasadniczego pozostały 3 kolejki, a przewaga Kownian nad rytasem wynosi 4 zwycięstwa. Oznacza to, że w eliminacjach Žalgiris zmierzy się z drużyną która uplasuje się na 8 pozycji w tabeli rozgrywek.