LKL: Rytas przerwał serię niepowodzeń, Žalgiris zemścił się na Szawlach

Wileński Lietuvos rytas przerwał serię niepowodzeń, w rozgrywkach LKL, miażdżąc w gościach Dzūkiję Olita 93:58. Kowieński Žalgiris po upokarzającej porażce w Eurolidze, zemścił się na Šiauliai 80:64.

Pierwszą kwartę wileński klub zaczął od agresywnej obrony, przez co rywale w pierwsze 10 minut spotkania zdobyli tylko 9 punktów. W swoją kolej środkowy rytasa Artūras Gudaitis w pierwszej odsłonie zdobył 10 punktów.

W drugiej oraz trzeciej kwarcie wicemistrzowie Litwy dzięki skutecznej grze w ofensywie zdobywali po 25 punktów, co pozwoliło im utrzymywać bezpieczne prowadzenie do końca spotkania.

Najskuteczniejszym zawodnikiem w drużynie Lietuvos rytas był Amerykanin Kendrick Brown – 14 punktów, Antanas Kavaliauskas i Artūras Gudaitis dołożyli po 13 punktów.

Z 19 zwycięstwami oraz 5 porażkami Lietuvos rytas plasuje się na 2 pozycji tabeli LKL, Dzūkija z dorobkiem 5 zwycięstw i 19 porażek jest autsajderem rozgrywek LKL.

Dzūkija: S.Serapinas 15.

Lietuvos rytas: K.Brown 14, A.Kavaliauskas i A.Gudaitis po 13, G.Orelikas 11, D.Gailius i A.Juškevičius po 10.

W innym spotkaniu kowieński Žalgiris zwyciężył z Šiauliai Szawle 80:64. W pierwszej kwarcie przeciwko mistrzom Litwy najbardziej skuteczny był Artūras Jomantas, który sam jeden zdobył 12 punktów, tym samym nie pozwalając Žalgirisowi na osiągnięcie większej przewagi. Jednak po kilku udanych zagrywkach ofensywnych mistrzowie Litwy poszli za ciosem, co doprowadziło do 9 punktowej przewagi pod koniec pierwszej odsłony.

W drugiej kwarcie ekipie z Szawli udało się zmniejszyć deficyt Žalgirisu do 6 punktów, a przed dużą przerwą faulem technicznym za symulowanie został „nagrodzony” zawodnik Szawli Assem Marei oraz szkoleniowiec Žalgirisu Šarūnas Jasikevičius. Po pierwszej połowie najbardziej skutecznym zawodnikiem kownian by Paulius Jankūnas – 14 punktów.

Pod koniec 3 odsłony mistrzowie Litwy zdobyli rekordową 15 punktową przewagę, a środkowy Kownian Ian Vougiouk dołączył do grona najskuteczniejszych zdobywając 13 punktów.

W ostatniej kwarcie nie było już żadnej intrygi, a dominujący Žalgiris odniósł zwycięstwo 80:64.

Žalgiris zaliczając 22 zwycięstwa oraz 2 porażki jest liderem tabeli LKL, szawle z dorobkiem 10 wygranych i 12 przegranych plasują się na 7 pozycji.

Žalgiris: P.Jankūnas 18 (7/9 rzutów za dwa), I.Vougiouk 15 (7/9 rzutów za dwa., 7 zbiórek), E.Ulanovas 12, R.Seibutis 10, B.Motum 8, K.Vecvagars 6, L.Lekavičius 5 (2 przechwyty), S.Vene 4, M.Sajus 2, M.Pocius 0, O.Hanlan 0.

Šiauliai: A.Jomantas 19 (7 zbiórek), A.Marei 13 (6 zbiórek), M.Scott 10.