LKL: Porażka mistrzów w pierwszym pojedynku

Broniący tytuł kowieński Žalgiris od porażki rozpoczął nowy sezon litewskiej ligi koszykówki. Kownianie z wynikiem 86:90 (17:22, 22:30, 29:17, 18:21) ulegli Lietkabelisowi Poniewież. Stołeczny Lietuvos rytas w pierwszym pojedynku z Nevėžis Kiejdany triumfował 89:70 (18:14, 21:18, 30:19, 20:19).

Klub z Poniewieża znacznie się wzmocnił w letnim oknie transferowym. Do drużyny dołączyli weterani w przeszłości znani z występów w reprezentacji Litwy: Mindaugas Lukauskis oraz bracia Dariusz i Krzysztof Ławrynowicze. Po udanych „zakupach” ekipa przedstawiła ambitne plany, a mianowicie stworzenie konkurencji najlepszym drużynom LKL. Już w pierwszym pojedynku Lietkabelis udowodnił, że może konkurować z najlepszymi.

Od pierwszych minut spotkania pojedynku w Poniewieżu gospodarze wyszli na prowadzenie- 14:9. Lukauskis już w pierwszej odsłonie zdobył 8 punktów,a kwarta zakończyła się z wynikiem 22:17 dla Lietkabelisu. W drugiej odsłonie Lietkabelis nie zmniejszał tempa i uzyskał rekordową przewagę- 39:30. Dzięki celnym strzałom zza trzy Žygimantasa Janavičiusa i Simasa Galdikasa gospodarzom udało się zakończyć przewagę w 13 punktów- 52:39.

Po dużej przerwie mistrz Litwy powoli nadrabiał straty, a pod koniec trzeciej kwarty maksymalnie przybliżył się do rywali (69:68).

W czwartej odsłonie pojedynek był wyrównany, żadna z drużyn nie mogła uzyskać większego prowadzenia. Zwycięzca został wyłoniony dopiero w końcówce. W ostatniej minucie po celnych rzutach wolnych wykonanych przez Pauliusa Jankūnasa, Žalgiris odzyska jednopunktowe prowadzenie- 84:83. Krzysztof Ławrynowicz sfaulowany przez Arturasa Milaknisa, także był celny przy linii rzutów wolnych. Gdy do koca zostało już tylko 20 sekund, decydującą stratę popełnili koszykarze mistrzów Litwy. Ostatecznie Lietkabelis celebrował zwycięstwo z wynikiem 90:86.

Lietkabelis: Žygimantas Janavičius 15, Krzysztof Ławrynowicz 14, Mindaugas Lukauskis 13, Lorenzo Williams i Žygimantas Skučas po 11, Gintaras Leonavičius 9, Simas Galdikas 6, Tadas Rinkūnas 5.

Žalgiris: Artūras Milaknis 18, Paulius Jankūnas 13, Leo Westermann 12, Antanas Kavaliauskas i Edgaras Ulanovas po 10, Augusto Lima 7, Renaldas Seibutis i Lukas Lekavičius po 6, Brockas Motumas 4.

W innym spotkaniu wileński Lietuvos rytas pokonał Nevėžis Kiejdany. Pojedynek dla stołecznej ekipy był trudniejszy niż mogło to wyglądać na pierwszy rzut oka. W połowie trzeciej odsłony to Kiejdany prowadziły z minimalną przewagą- 49:48. Jednak w drugiej połowie odsłony Lietuvos rytas poszedł za ciosem- 21:2 i przed decydującą kwartą miał 18 punktową przewagę- 69:51. Debiutant w składzie Wilnain- David Logan był nie do zatrzymania. 34- letni Amerykanin zdobył 32 punkty i wykonał 7 asyst.

Lietuvos rytas: D.Logan 32 (7 asyst), D.Gailius 10, A.Gudaitis 9 (9 zbiórek), R.Giedraitis 8, A.Fisher 7.

Nevėžis: J.Sinica 23 (5/7 za trzy), T.Prostran 12 (6 asyst), J.Love 9, K.Petrukonis 8.

W innym spotkaniu Dzūkija Olita pokonała Szawle 82:78, a Juventus Uciana okazała się lepsza od Pieno žvaigždžes Poswol 97:92.