Litwa w czwórce najlepszych koszykarskich drużyn globu!

Litwini pokonali w Barcelonie wicemistrzów świata Turków 73:61 (13:18, 20:10, 14:16, 26:17) i jako pierwsi awansowali do półfinału czempionatu globu koszykarzy. Ich czwartkowym rywalem w walce o finał będzie zwycięzca wieczornego meczu USA - Słowenia.

Po pierwszych dziesięciu minutach litewska drużyna była w tyle (13:18), ale już w drugiej kwarcie wzięła inicjatywę w swoje ręce (33:28). W kolejnej odsłonie spotkania silnik Litwinów trochę się zaciął i po puszczeniu dwunastu punktów bez odpowiedzi przegrywali już 36:40. Na szczęście, w ostatniej kwarcie koszykarze pokazali charakter i w wspaniały sposób zwyciężyli w meczu 73:61.

O zwycięstwie Litwinów w Barcelonie przesądziła przede wszystkim lepsza defensywa i skuteczność rzutów za trzy punkty – trafili 10 z 19 prób (53 procent), a Turcy mieli tylko trzy celne na 18 prób (17 procent). Rezerwowi Litwy uzyskali 28 punktów, a zmiennicy w ekipie rywali tylko sześć.

Do sukcesu poprowadzili drużynę nadbałtyckiego kraju 22-letni środkowy Jonas Valančiūnas (Toronto Raptors), który miał 12 pkt i 13 zbiórek oraz rozgrywający Renaldas Seibutis – 19 pkt (z czego 11 w czwartej kwarcie).

Litwini w 2010 roku w MŚ w Turcji zdobyli brązowy medal. Gospodarze grali wówczas w finale przeciw USA i ulegli zawodnikom NBA.

Było to dziewiąte zwycięstwo Litwy w dwunastu meczach rozegranych z Turkami.

Litwini po wygraniu grupy E (po wygranych z Meksykiem 87:74, Angolą 75:62, Koreą Południową 79:49 i Słowenią 67:64 oraz przegranej z Australią 75:82) w 1/8 finału trafiła na Nową Zelandię. Po zaciętym meczu górą była Litwa 76:71.

Turcy w grupie D (3 zwycięstwa i 2 porażki) uplasowali się na drugiej pozycji i w przeszłej rundzie rozprawili się z Australijczykami 65:64.

Czwartkowym rywalem Litwinów w półfinale będzie zwycięzca wieczornego meczu USA – Słowenia.

Litwa: Renaldas Seibutis 19, Martynas Pocius 13, Jonas Valančiūnas 12, Dariusz Ławrynowicz 11, Jonas Mačiulis 9, Adas Juškevičius 3, Paulius Jankūnas, Simas Jasaitis i Donatas Motiejūnas po 2 punkty.

Turcja: Kerem Gonlum 13, Ender Arslan 12, Omer Asik 11, Emir Preldzic 10, Sinan Guler 9, Oguz Savas 4, Cedi Osman 2.