Litwa w ćwierćfinale! Magiczny Mačiulis

Litewska reprezentacja awansowała do 1/4 finału mistrzostw Europy w koszykówce. W ostatnim meczu 1/8 finału Litwini pokonali Gruzję 85:81 (17:20, 22:20, 22:22, 24:19).

Od pierwszych chwil spotkania na parkiecie lepiej prezentowali się Gruzini, którzy pewnie wygrali pierwszą kwartę (17:20). Druga odsłona była bardzo wyrównana, Litwini ciągle zbliżali się do rywali, jednak uzyskać przewagi tak i nie zdołali (39:40). Po przerwie nadal trwała walka punkt w punkt (61:62) i dopiero w decydującej kwarcie litewscy koszykarze wyszli na prowadzenie, którego nie odstąpili aż do finałowej syreny.

Mimo znaczącej przewagi (79:71) na półtorej minuty przed końcem, emocji nie brakowało do ostatnich sekund: Gruzini trafiając dwa rzuty z dystansu odrobili część strat (80:79, 83:81) i zanosiło się na dogrywkę. Wieczór ten należał jednak do Jonasa Mačiulisa, który po raz kolejny wziął inicjatywę w swoje ręce, odpowiedział „trójką”, dołożył dwa rzuty wolne i zapewnił Litwie awans do najlepszej ósemki europejskich drużyn – 85:81.

Litwa: J.Mačiulis 34 (6 zbiórek, 4 przechwyty, 3 asysty i 2 bloki), P.Jankūnas 17 (5 zbiórek, 5 asyst), M.Kalnietis 11 (7 asyst).

Gruzja: Z.Pachulia 23 (7 zbiórek), V.Sanikidze 14 (7 zbiórek), J.Pullen 12, G.Tsintsadze (5 asyst) i T.Shengelia po 10.

Litwini o półfinał zmierzą się z Włochami, którzy pokonali Izrael 82:52. To najwyższa wygrana w dotychczasowych meczach 1/8 finału i jednocześnie najmniejsza zdobycz punktowa przegranej drużyny.

Najwięcej punktów dla Squadra Azzurra zdobyli Alessandro Gentile (Armani Mediolan) – 27 i Marco Belinelli (Sacramento Kings) – 14. W zespole Izraela najskuteczniejszym był mający polskie obywatelstwo Gal Mekel – 20 pkt.

W innych parach Hiszpania zagra z Grecją, Francja podejmie Łotwę, a Serbia zmierzy się z Czechami.