onet.pl polskieradio.pl

Liga Mistrzów: Jedenasty triumf „Królewskich”

Jeden niewykorzystany karny w trakcie meczu, drugi w serii "jedenastek" po dogrywce. Słabość w tym elemencie sprawiła, że Atletico Madryt, podobnie jak przed dwoma laty, w finale Ligi Mistrzów musiało uznać wyższość lokalnego rywala. Real zdobył jedenasty Puchar Europy w historii.

Po raz szósty w historii w finale LM mierzą się drużyny z tego samego kraju, a po raz drugi – z tego samego miasta. „Królewscy” po raz 14. dotarli do decydującej rozgrywki, zaś Atletico – trzeci.

Real w finale do tej pory zwyciężył 10-krotnie (rekord). Z kolei ekipie Atletico nie powiodło się w obu podejściach, przy czym w 1974 roku do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była powtórka meczu (triumfował Bayern), ponieważ nie przeprowadzano wówczas konkursu rzutów karnych.

Tuż przed upływem pierwszego kwadransa Los Blancos strzelili gola. Kroos dośrodkował z wolnego, zaś Gareth Bale przedłużył głową tor lotu piłki. Skorzystał z tego Sergio Ramos, który nie miał problemów z wpisaniem się na listę strzelców. Doświadczony obrońca uderzył między nogami Oblaka, dając Realowi prowadzenie. Błąd w tej sytuacji popełnił sędzia – przy zgraniu Walijczyka Ramos był na minimalnym spalonym.

Po zmianie stron akcje Atletico nabrały tempa, a na efekty nie trzeba było długo czekać. W 47. minucie po podaniu do Fernando Torresa w pole karne Pepe chciał zagrać na wyprzedzenie. Hiszpański napastnik świetnie się jednak zastawił i został przewrócony przez rywala. Sędzia Mark Clattenburg nie miał wątpliwości – wskazał na jedenasty metr. Antoine Griezmann huknął potężnie, ale futbolówka odbiła się od poprzeczki.

W 79. minucie „żołnierze” Simeone zdołali jednak wyrównać. Gabi wypatrzył w polu karnym Juanfrana, który zagrał z powietrza wzdłuż bramki. Bohaterem graczy z Vicente Calderon został Yannick Ferreira Carrasco. Belg z najbliższej odległości uderzył do siatki, a fani Atletico oszaleli z radości.

W dogrywce lepiej prezentowało się Atletico. Widać było, że Los Blancos opadli z sił. W drugiej części dogrywki oba zespoły grały bardzo ostrożnie. O wszystkim miały zadecydować rzuty karne.

Jako pierwszy do piłki podszedł do piłki Lucas Vazquez – młody Hiszpan pewnie wykorzystał „jedenastkę”. Później do siatki trafili Antoine Griezmann, Marcelo, Gabi, Gareth Bale, Saul Niguez i Sergio Ramos (4:3).

Czwartą serię kończył Juanfran. Ku rozpaczy fanów Atletico, defensor uderzył w słupek. Tuż po tej sytuacji triumf zapewnił Los Blancos Cristiano Ronaldo.Real zdobył jedenasty Puchar Europy!