• 12 grudnia, 2014 6:02

Liga Europy – awans Legii z pierwszego miejsca

Piłkarze Legii Warszawa pokonali Trabzonspor 2:0 w meczu bez udziału kibiców i awansowali do 1/16 finału Ligi Europejskiej jako zwycięzcy grupy L. Oba zespoły były już pewne miejsca w fazie pucharowej.

Mistrz Polski zdobył pierwszą bramkę w 22. minucie po chaotycznej akcji, zakończonej nieudaną interwencją obrońcy gości – próbując wybić piłkę z linii bramkowej, trafił nią w plecy leżącego własnego bramkarza, a po chwili zatrzymała się w siatce. Drugi gol padł 10 minut po rozpoczęciu drugiej połowy. Wówczas efektownym dryblingiem i wykończeniem akcji popisał się Portugalczyk Orlando Sa.

W przeciwieństwie do minionego sezonu Legia spisała się w fazie grupowej LE bardzo dobrze. Odniosła pięć zwycięstw i wypracowała pięć punktów przewagi nad drugim Trabzonsporem. W drugim spotkaniu tej grupy Metalist Charków przegrał u siebie 0:1 z KSC Lokeren. Ten rezultat nie miał już jednak wpływu na układ tabeli.

Dzięki udanym występom UEFA wypłaci warszawskiemu klubowi 2,7 miliona euro. Jednak duża część tej kwoty zostanie przeznaczona na pokrycie strat wynikających z zamknięcia stadionu na dwa mecze oraz grzywny w wysokości 105 tysięcy euro.

Z rozgrywkami pożegnała się Steaua Bukareszt. Z Giedrusem Arlauskisem i Łukaszem Szukałą w składzie przegrała w Rumunii z Dynamem Kijów 0:2 i zajęła trzecie miejsce w grupie J, za drużyną ukraińską (Łukasz Teodorczyk był rezerwowym) oraz duńskim Aalborgiem.

Dynamo, podobnie jak Legia i Trabzonspor, miało już awans w kieszeni. W takiej sytuacji przed pierwszym gwizdkiem w czwartek były też: Tottenham Hotspur, Besiktas Stambuł, FC Salzburg, Celtic, Dynamo Moskwa, PSV Eindhoven, Inter Mediolan, Feyenoord Rotterdam, Everton, Napoli oraz Fiorentina.

Po ostatniej kolejce dołączyły do nich, obok Aalborga: Borussia Moenchengladbach, Villarreal, FC Brugge, Torino, Dnipro Dniepropietrowsk, VfL Wolfsburg, Sevilla, Young Boys Berno oraz Guingamp.

Klub Waldemara Soboty – belgijskie FC Brugge – wywalczył pierwsze miejsce w grupie B po zwycięstwie 2:1 nad HJK Helsinki. 27-letni polski pomocnik nie znalazł się jednak w kadrze na to spotkanie. Drugie miejsce zajęło Torino, którego kapitanem jest Kamil Glik. Drużyna z północnych Włoch rozgromiła na wyjeździe FC Kopenhaga 5:1. Od końcówki pierwszej połowy gospodarze grali w dziewiątkę po tym, jak sędzia pokazał dwie czerwone kartki w odstępie 10 minut. Polak grał od pierwszego do ostatniego gwizdka.

Drugie miejsce w grupie G zajęła Sevilla, która wygrała w decydującym o awansie meczu z HNK Rijeka 1:0. W składzie gospodarzy zabrakło Grzegorza Krychowiaka, który leczy uraz kostki. Lepszy w tej grupie był Feyenoord, który przypieczętował awans wyjazdowym zwycięstwem ze Standardem Liege 3:0.

W LE nie zagra już w tym sezonie bramkarz Estoril Praia Paweł Kieszek. Na zakończenie zmagań w grupie E portugalski zespół zremisował 1:1 z Panathinaikosem Ateny, a Polak oglądał mecz z ławki rezerwowych. Pierwsze miejsce zajęło Dynamo Moskwa – jako jedyny klub w tym sezonie odniosło komplet zwycięstw. W czwartek stołeczni pokonali na wyjeździe awansujące z drugiej pozycji PSV Eindhoven 1:0.

Pomimo zwycięstwa 1:0 nad Evertonem w grupie H odpadł także FK Krasnodar, którego piłkarzem jest zmagający się z poważną kontuzją Artur Jędrzejczyk. Drużyna z Liverpoolu awansowała z pierwszego miejsca, drugie zajął natomiast VfL Wolfsburg po zwycięstwie 3:0 nad Lille.

Z dobrej strony w grupie D pokazał się zespół FC Salzburg, który przed własną publicznością rozgromił 5:1 rumuńską Astrę Giurgiu. Austriacka ekipa zdobyła w fazie grupowej 21 bramek, pobijając o trzy dotychczasowy rekord rozgrywek. Drugie miejsce zajął Celtic, który niespodziewanie przegrał na wyjeździe z Dinamem Zagrzeb 3:4.

Do innej niespodzianki doszło w Stambule, gdzie Besiktas pokonał Tottenham 1:0 w grupie C. Mecz trzeba było dwukrotnie przerwać na kilkanaście minut z powodu awarii oświetlenia. Oba zespoły awansowały do fazy pucharowej, ale rzutem na taśmę pierwsze miejsce wywalczyli gospodarze czwartkowej potyczki.

We wtorek i w środę wyłoniono pozostałe osiem ekip, które zagrają w 1/16 finału LE. Są to zdobywcy trzecich miejsc w swoich grupach w Lidze Mistrzów: AS Roma, Ajax Amsterdam, Sporting Lizbona, Athletic Bilbao, Olympiakos Pireus, Liverpool, Zenit Sankt Petersburg i Anderlecht Bruksela.

Losowanie par 1/16 finału zaplanowano na poniedziałek na godzinę 14.00.