• 14 sierpnia, 2014 14:36

Lekkoatletyczne ME – triumf Alembiekowej w chodzie na 20 km, Aidietytė 11.

Rosjanka Elmira Alembiekowa zdobyła w Zurychu złoty medal 22. lekkoatletycznych mistrzostw Europy w chodzie na 20 km. Litwinka Neringa Aidietytė została sklasyfikowana na 11. miejscu, a Brigita Virbalytė uplasowała się na 18. miejscu.

Aidietytė dystans 20 km pokonała w ciągu 1:30.47, a Virbalytė – 1:32.46 .

Polka Agnieszka Dygacz została sklasyfikowana na 14. miejscu, a Paulina Buziak nie ukończyła rywalizacji.

Po srebro sięgnęła Ukrainka Ludmyła Ołanowska – 1:28.07, a po brąz Czeszka Anezka Drahotova – 1:28.08.

24-letnia Alembiekowa miała czas 1:27.56, a do tej pory zdobywała medale wyłącznie w niższych kategoriach wiekowych. W wieku 15 lat była w Marrakeszu wicemistrzynią świata juniorek młodszych w chodzie na 5000 metrów. Trzy lata później została srebrną medalistką juniorskiego czempionatu globu w rywalizacji na dystansie 10 000 metrów – także w tej konkurencji została w 2009 mistrzynią Europy juniorów.

Dygacz miała czas 1:31.36. Największym sukcesem Polki jest do tej pory 23. miejsce w igrzyskach olimpijskich w Londynie.