• 12 sierpnia, 2014 18:20

Lekkoatletyczne ME – jedynie Grinčikaitė przeszła eliminacje

Przedpołudniowa sesja pierwszego dnia 22. mistrzostw Europy w Zurychu była bardzo niezbyt dla litewskich lekkoatletów. Z pięciorga startujących do kolejnego etapu przeszła zaledwie jedna zawodniczka.

Jedynie sprinterka Lina Grinčikaitė może pochwalić się awansem do kolejnego etapu. W swoim starcie eliminacyjnym Lina z czasem 11,51 sek. zajęła czwartą lokatę i zakwalifikowała się do półfinału biegu na 100 m. Lepsze były tylko Holenderka Dafne Schippers (11,10 sek.), Brytyjka Desiree Henry (11,21 sek.) oraz Francuzka Ayodele Ikuesan (11,32 sek.). Półfinał odbędzie się we środę, a udział w nim weźmie 24 biegaczki.

Ta sztuka nie udała się 27-letniej Sonacie Tamošaitytė, która w eliminacjach na 100 m biegu przez płotki była przedostatnia i nie zakwalifikowała się do dalszych zawodów. Wyprzedziła zaledwie Czeszkę Lucię Koudalovą, która nie dotarła do mety. W klasyfikacji ogólnej Litwinka uplasowała się na 28 pozycji z 31 zawodniczek.

Do udanych starty zaliczyć nie mogą również Justinas Beržanskis i Darius Aučyna. Pierwszy w eliminacjach w biegu na 3000 m finiszował zaledwie 13. (19:01.56). Do czwartkowego finału awansowali natomiast Polak Mateusz Demczyszak i Krystian Zalewski. Obaj wygrali swe serie eliminacyjne biegu na 3000 m z przeszkodami i obaj odważnie mówili o swych planach.

Z kolei Darius Aučyna nawet nie wystartował w kwalifikacjach trójskoku.

Za sobą eliminacje ma także Indrė Jakubaitytė. Litwinka w rzucie oszczepem była 15. i do finału zabrakło jej trzech metrów.