• 13 sierpnia, 2014 23:27

Lekkoatletyczne ME – Gudžius 10. w finale , reszta nie awansowała do finałów

W wieczornych zawodach na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Zurychu wystartowało pięciu litewskich sportowców. Start, z powodu huraganu, był opóźniony o 45 minut.

Pierwsza z litewskich zawodników na arenę wyszła 27-letnia biegaczka Lina Grinčikaitė. Sprinterka w półfinale biegu na 100 m uzyskała czas 11,52 sek., w swoim starcie była siódma i do finału nie zakwalifikowała się.

W zawodach trójskoku kobiet odległości 13,44 m nie wystarczyło Dovilė Dzindzaletaitė, by awansować do finałowych zmagań. Litwinka wyprzedziła 6 rywalek i w ostatecznej klasyfikacji zajęła 16. miejsce.

Agnė Šerkšnienė wśród 15 zawodniczek w biegu na 400 m była siódma, ale nie trafiła do ósemki finalistek. A wszystko przez to, że w drugim, szybszym starcie, Litwinka uzyskała czas 52,32 sek. i była szósta, a do finału awansowały trzy najlepsze zawodniczki plus dwie biegaczki z najlepszymi czasami. Według tych obliczeń Šerkšnienė okazała się dziewiąta, a do wymarzonego finału zabrakło 0,1 sekundy. Do finału awansowała natomiast Polka Małgorzata Hołub, a odpadła Justyna Święty.

Do finału nie awansował również Rytis Sakalauskas. Biegacz na dystansie 100 m spędził 10,44 sek. i w swoim starcie był przedostatni. W klasyfikacji generalnej – 19. z 23. W eliminacjach Sakalaukas uzyskał swój najlepszy czas sezonu – 10,44 sek.

Litewską nadzieją na medal był dyskobol Andrius Gudžius. Niestety Litwin w pierwszej próbie uzyskał 60,82 m, w kolejnych podejściach wyniku nie poprawił i pozostał na 10. pozycji. Litwin w finale wyprzedził dwóch zawodników – Niemca Martina Wieriga oraz Szweda Axela Harstedta.

Niespodziewanie po brązowy medal w konkursie rzutu dyskiem sięgnął Polak Robert Urbanek. Wywalczył go rzutem na 63,81 metra. Piotr Małachowski zajął dopiero czwarte miejsce. Wygrał zgodnie z planem Niemiec Robert Harting.