• 24 sierpnia, 2015 6:08

Laura Asadauskaitė mistrzynią Europy

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė zajęła pierwsze miejsce w mistrzostwach Europy w pięcioboju nowoczesnym w angielskim Bath i wywalczyła kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska w Rio de Janeiro. Piąta była Oktawia Nowacka.

31-letnia mistrzyni olimpijska z Londynu i złota medalistka MŚ 2013 Asadauskaitė z dorobkiem 1371 pkt wyprzedziła Francuzkę Elodie Clouvel – 1368 i triumfatorkę igrzysk w Pekinie Niemkę Lenę Schoeneborn – 1361 oraz Rosjankę Gulnaz Gubajdulinę – 1357. Zdobywczyni Pucharu Świata w 2014 roku Nowacka uzyskała 1343 pkt.

„Oktawia wywalczyła kwalifikację olimpijską, ale pozostałe zawodniczki słabo się spisały. Jednak sezon w sumie udany – z mistrzostw świata przywieźliśmy cztery medale, teraz mamy imienną kwalifikację na igrzyska i to wszystko na rok przed wyjazdem do Rio. Mamy paru młodych zawodników, którzy mogą jeszcze wywalczyć awans na olimpiadę, ale czeka ich dużo pracy. W porównaniu z poprzednim rokiem zrobiliśmy bardzo duży skok” – podsumował dla PAP trener reprezentacji biało-czerwonych Stanisław Pytel.

Zakończone w niedzielę ME były jednocześnie kolejnym etapem eliminacji do przyszłorocznych igrzysk. Olimpijską kwalifikację wywalczyło po ośmiu najlepszych pięcioboistów i pięcioboistek.