Kolejne zwycięstwo Lietkabelisa, Rytas o krok od porażki

Kolejne zwycięstwo w litewskiej lidze koszykówki "Tete-a-tete Casino LKL" wywalczył Lietkabelis Poniewież (6/10), który w domowym meczu wynikiem 78:72 (29:22 17:18 16:11 16:21) pokonał Szawle (7/9).

Pomimo równego oraz rezultatywnego startu, Lietkabelis namacalną przewagę uzbierał już w drugiej kwarcie (29:19).
Największym zagrożeniem dla koszykarzy Szawli został Valdas Vasylius, który po dziewięciu minutach meczu uzbierał 12 punktów (5/5 z gry 2/2 rzuty karne).

Od samego początku drugiej części meczu ekipa z Szawl zmniejszała deficyt i próbowała przejąć inicjatywę w swoje ręce. Udało się im zmniejszyć przewagę rywali do jednego punktu, lecz przejąć prowadzenia Lietkabelis nie pozwolił i już pod koniec trzeciej kwarty znów objął uciekł do przodu (57:47). W ostatniej części meczu, dzięki celnym rzutom za trzy punkty, Lietkablis ostatecznie zatwierdził status zwycięzcy.

Lietkabelis: Valdas Vasylius 18, Artūras Valeika 13, Simas Buterlevičius 13, Arnas Labuckas 12, Jermaine Love 11 pkt.

Szawle:
Gintaras Leonavičius 18, Paulius Dambrauskas 15, Davidas Dudzinskis 10 pkt.

W innym meczu rozgrywek LKL kowieński Žalgiris (15/1) zwyciężył z Pieno Žvaigždės Poswol (5/11) 88:71 (27:13 18:24 26:16 17:18).

Goście z Kowna szybko przejęli inicjatywę i już po pierwszych pięciu minutach meczu mieli dwucyfrową przewagę (18:6). Drużyna z Kowna nie zmniejszała tempa gry i po udanych zagrywkach prowadzenie Žalgirisu już było gigantyczne (27:8). W drugiej części spotkania Žalgiris nieco zwolnił tempo, a drużyna z Poswolu korzystając z tego odrobinę zmniejszyła deficyt (26:33). W trzeciej kwarcie różnica między drużynami wynosiła 9-12 punktów, a dzięki zagraniom Pauliusa Jankūnasa oraz Mantasa Kalnietisa rozbieżność ta wzrosła do 19 „oczek”. W czwartej kwarcie drużyna z Poswolu nie skorzystała z nieudanych zagrywek Žalgirisu, a mistrzowie Litwy cieszyli się z wygranego pojedynku.

Pieno žvaigždės: D.Low 21, S.Babrauskas 11 (3/6 za trzy, 5 zbiórek , 5 fauli), Ž.Skučas 10.

Žalgiris: M.Kalnietis 14 (3/3 za trzy, 5 asyst), P.Jankūnas (5 zbiórek) i E.Ulanovas (6/6 rzuty karne) po 13, I.Vougiouk ir B.Motum (7 zbiórek) po 11.

Wileński Lietuvos Rytas (14/2) zagrał już trzeci mecz pod kierownictwem Tomasa Pačėsasa, a wilnianie wywalczyli zwycięstwo z drużyną Neptūnas Kłajpeda (8/8) 80:76 (18:17 19:22 14:19 29:18).

Początek meczu rozpoczął się lepiej dla drużyny z Wilna i po celnych rzutach za trzy punkty Rytas już miał przewagę 5 „oczek” (11:6). Pod koniec pierwszej kwarty obrońca Netpūnasu Daniel Ewing zdobył przewagę dla swojej drużyny (17:16), lecz po pierwszych dziesięciu minutach i tak prowadził Lietuvos Rytas (18:17). Druga kwarta spotkania była tak samo rywalizacyjna, a prowadzenie przechodziło od jednej drużyny do drugiej. Przed wielką przerwą Neptūnas miał dwupunktową przewagę (39:37).

W drugiej części meczu nic sie nie zmieniło, a przewaga między rywalami była minimalna. W środku trzeciej kwarty, po udanych zagrywkach oraz celnych rzutach „za trzy” ekipa z Kłajpedy przejęła prowadzenie (56:48) oraz zachowała go do końca kwarty. W ostatnie dziesięć minut gry Neptūnas nie zmniejszał tempa, a prowadzenie w pewnym momencie wyniosło 9 punktów (71:60). Lietuvos Rytas nie miał w planach przegranej u siebie w domu, więc zaczął zmniejszać przewagę i po celnych rzutach Adasa Juškevičiusa deficyt wynosił już tylko trzy punkty (73:76). W kluczowym momencie gry, ekipa z Kłajpedy popełniła błąd, a wilnianie korzystając z tego odpowiedzieli pięknym zagraniem (78:76). Neptūnas miał jeszcze szanse na zrównanie punktowe, lecz atak obrońcy był nietrafny i zwycięzcą meczu został Lietuvos Rytas.

Lietuvos rytas: M.Runkauskas 17 (5/6 „za trzy”), D.Gailius i A.Juškevičius – po 13, A.Kavaliauskas (7 zbiórek) i A.Gudaitis – po 10, N.Laprovittola 7.