Karol Dąbrowski w czołówce biatlonowych mistrzostw Norwegii

Litewska biatlonowa drużyna rozpoczęła nowy sezon. W weekend w Sjusjøen wystartowały otwarte mistrzostwa Norwegii, w których udział wzięło ośmiu zawodników z Litwy, w tym Polak Karol Dąbrowski.

Właśnie Dąbrowski zaprezentował się najlepiej z mężczyzn litewskiej drużyny w sprincie na 10 km. Chociaż Polak na strzelnicy pomylił się dwukrotnie, to zajął 31. miejsce wśród 104. startujących zawodników. Osiem pozycji dalej uplasował się jego kolega z reprezentacji Tomas Kaukėnas. Do udanych debiut może zaliczyć Vytautas Strolia – były narciarz biegowy był 48. Wygrał strzelający bezbłędnie Norweg Alexander Os.

W rywalizacji kobiet (7,5 km) najlepiej spisała się Diana Rasimovičiūtė, która strzelając chybiła tylko raz i zajęła 15 miejsce. Natalia Koczergina była 19., Natalija Paulauskaitė – 25., a Gaudvilė Nalivaikaitė – 44. Zwyciężyła Włoszka Dorothea Wierer. Co ciekawe, wielokrotna mistrzyni świata Synnoeve Solemdal z Norwegii pozostała w tyle za Rasimovičiūtė oraz Koczerginą i uplasowała się na 21 miejscu.

Karol Dąbrowski swoją klasę potwierdził również kolejnego dnia. Niemenczynianin strzelając spudłował trzykrotnie, ale tego wystarczyło, by zająć 20. miejsce w biegu na 15 kilometrów ze startu wspólnego. Gorzej powodziło się Tomasowi Kaukėnasowi – olimpijczyk pomylił się aż ośmiokrotnie i ostatecznie metę przekroczył na 24. pozycji. Kobiety miały do pokonania krótszą trasę (12,5 km), a najlepszy wynik z litewskiej ekipy pokazała Natalia Koczergina, która zajęła 15. miejsce. Na 31. lokacie uplasowała się Natalija Paulauskaitė, a wygrała znów Dorothea Wierer. Wśród mężczyzn triumfował Ole Einar Bjørndalen, legenda norweskiego biatlonu.

„Pierwsze zawody, czyli występ na mistrzostwach Norwegii, oceniam dosyć pozytywnie. Nie czułem się do końca przygotowany, brakowało pewności w czasie biegania, ale celne strzelanie pozwoliło mi walczyć o wysokie miejsce wśród czołówki światowej elity” – swój pierwszy oficjalny start na śniegu ocenił Karol Dąbrowski.

W otwartych mistrzostwach Norwegii udział brała cała reprezentacja Norwegii, ze wcześniej wspominanych Bjørndalenem na czele, biegli również mocni Francuzi. Nie zabrakło brązowego medalisty z Soczi, Włocha Dominika Windischa, który w niedzielę uplasował się tuż przed Niemenczynianinem.

Litewska reprezentacja w Sjusjøen pozostanie jeszcze przez 6 dni. Później czeka na nich krótki pobyt w domu, albowiem już 27 listopada lecą na pierwsze zawody Pucharu Świata. Cykl rozpocznie się 30 listopada biegiem sztafet mieszanych w szwedzkiej miejscowości Östersund.

Strzelanie Karola Dąbrowskiego od 20 minuty i 18 sekundy oraz 29 minuty 38 sekundy.