Karol Dąbrowski tuż za podium Mistrzostw Świata

26 sierpnia w centrum biathlonowym Tehvandi w estońskim Otepaa rozpoczęły się Letnie Mistrzostwa Świata w biatlonie na nartorolkach. Udział w zawodach biorą przedstawiciele 14 państw. Wśród reprezentantów Litwy jest także jeden z najlepszych biathlonistów litewskich, pochodzący z Niemenczyna Karol Dąbrowski.

W pierwszym dniu zawodów uczestnicy wzięli udział w sztafetach mieszanych (2×6 km oraz 2×7,5 km). Litewska sztafeta z Šarūnasem Jukną, Gabrielą Leščinskaitė, Kotryną Vitkūnaitė i Deiwidem Demkowym zajęła 9 miejsce. Z kolei Karol Dąbrowski, Tomas Kaukėnas, Natalia Paulauskaitė i Natalia Koczergina uplasowali się na 12 pozycji. Reprezentanci Polski w sztafecie mieszanej zajęli 3 pozycję.

W drugim dniu rywalizacji biathloniści wzięli udział w sprincie na 10 kilometrów. Świetnie wyścig rozpoczął Karol Dąbrowski. Był bezbłędny po pierwszej wizycie na strzelnicy i zajmował 3 miejsce. Podczas drugiego strzelania, Dąbrowski spudłował raz i po pokonaniu karnej rundy ostatecznie finiszował na 8 pozycji. Polak z Niemenczyna dystans pokonał z czasem 27 minut 33 sekundy. W wyścigu zwyciężył reprezentant Słowacji Martin Otcenas (24 min. 14 s).

W grupie juniorów w sprincie brał udział także pochodzący z Niemenczyna Šarūnas Jukna. Po pierwszym strzelaniu biathlonista zajmował 33 miejsce. Po drugiej wizycie na strzelnicy Jukna był bezbłędny i ostatecznie uplasował się na 24 miejscu (30 min. 3 s.). Z reprezentantów Litwy najlepiej się spisał Deiwid Diemkow, który dystans pokonał z czasem 29:17 min. i na mecie zajął 13 miejsce.

W kolejnym dniu zawodów biathloniści uczestniczyli w biegu na dochodzenie (12,5 km). Uwzględniając wynik sprintu, Dąbrowski startował z 8 pozycji do lidera tracąc 1:18 min. Kolejny świetny start dla Dąbrowskiego, który po pierwszym okrążeniu i bezbłędnym strzelaniu awansował na 3 pozycję do lidera tracąc 58 sekund. Przy kolejnej wizycie na strzelnicy Karol znów był doskonały i zachował 3 lokatę. Pierwszy błąd został popełnione podczas trzeciego strzelania, aczkolwiek Dąbrowskiemu udało się zachować trzecie miejsce. Najgorzej poszło na czwartym okrążeniu, gdzie podczas ostatniej wizyty na strzelnicy biathlonista chybił 2 razy i musiał pokonać dwie rundy karne. Ostatecznie Karol Dąbrowski z sukcesem życiowym na Letnich Mistrzostwach Świata w biatlonie na nartorolkach zajął 4 miejsce, dystans pokonując z czasem 35 minut i 54 sekundy.

Zwycięzcą wyścigu został reprezentant Słowacji Martin Otcenas (34: 26 min.).