• 4 stycznia, 2014 17:51

Kamil Stoch na podium w Innsbrucku!

Kamil Stoch uzyskał 126,5 m i zajął trzecie miejsce w konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Druga seria została odwołana z powodu zbyt silnego wiatru. Wygrał Fin Anssi Koivuranta - 132,5 m, drugi był Szwajcar Simon Ammann - 133,5 m.

W Innsbrucku w sobotę udało się bez większych problemów z aurą rozegrać tylko serię próbną i pierwszą konkursową.

Stoch wylądował na 126,5 m i zajmował trzecie miejsce. Prowadził Koivuranta – 132,5., a drugi był Ammann – 133,5.

Dobrze zaprezentowali się inni Polacy. Maciej Kot – 114,5 m wygrał w parze z Japończykiem Daiki Ito – 110 m. Klemens Murańka – 125,5 m pokonał Jana Ziobro – 120,5 m. Ten drugi także wszedł do finału, jako ostatni z piątki szczęśliwych pokonanych. W polskiej ekipie odpadł tylko Dawid Kubacki, który uzyskał 112 m, gdy jego rywal w parze Włoch Roberto Dellasega – 114 m.

Trudne warunki wietrzne w pierwszej serii spowodowały, że kilku dobrych skoczków miało problemy i nie wywalczyło awansu do finału. Największą niespodzianką było odpadnięcie z rywalizacji zwycięzcy kwalifikacji Norwega Andersa Fannemela, który uzyskał tylko 115,5 m i przegrał w parze z Austriakiem Thomasem Morgensternem – 119,5 m.

Odpadli także m.in. Japończycy Taku Takeuchi i Daiki Ito, Niemiec Andreas Wank, Austriacy Andreas Kofler i Wolfgang Loitzl oraz Czech Lukas Hlava.

Początek drugiej serii nie zapowiadał, że konkursu nie uda się przeprowadzić do końca. Wiał zmienny wiatr, i choć jury kilka razy musiało przerwać zawody, to skoczyć udało się 21 zawodnikom.

Dopiero w końcówce wiatr storpedował zawody. Gdy na górze obiektu było już tylko dziewięciu najlepszych po pierwszej serii, w tym Stoch, wiatr nagle przybrał na sile. W tej sytuacji jury nie chcąc ryzykować zdrowiem zawodników, podjęło jedyną rozsądną decyzją o przerwaniu konkursu i uznaniu za końcowe wyników pierwszej serii.

Najszczęśliwszym człowiekiem został Koivuranta. Przez zbyt silny wiatr wygrał pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Stoch utrzymał pozycję lidera w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i awansował na ósme miejsce w klasyfikacji 62. Turnieju Czterech Skoczni.

Skoczek z Zębu zajmując w sobotnim konkursie trzecie miejsce, po raz 19. w karierze stanął na podium zawodów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata.

Mistrz globu ma w dorobku osiem zwycięstw, sześć razy był drugi i pięć razy trzeci.

Ostatni konkurs 62. TCS odbędzie się w poniedziałek 6 stycznia w austriackim Bischofshofen.