• 6 sierpnia, 2021 12:28

Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda został pierwszym polskim szachistą w historii, ktory zwyciężył w Pucharze Świata. Polski szachista w finale pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina, wcześniej wyeliminował mistrza świata Norwego Magnusa Carlsena.

polskieradio.pl

Pierwsza partia finałowego meczu zakończyła się remisem, w drugiej lepszy był Duda.

Turniej Pucharu Świata rozgrywany był w Soczi. Wzięło w nim udział 206 najlepszych szachistów świata, wśród nich byli także inni Polacy. kacper Piorun odpadł w 1/8 finału, Radosław Wojtaszek w 1/16 (przegrał z Carlsenem), a Michał Krasenkow w 1/32 finału.

W turniejach o Puchar Świata organizowanych co dwa lata od 2005 roku do tej pory zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii (dwukrotnie), Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Siergiej Karjakin oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

Gratulacje szachiście przekazał premier RP Mateusz Morawiecki, prezydent RP Andrzej Duda oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Dziś areną polskich sukcesów nie okazał się wyłącznie olimpijski stadion, ale również szachownica. Po raz pierwszy w…